• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kök hücre tedavisinde Meram Tıp ilk sıralarda
06 Haziran 2013 Perşembe 10:26

Kök hücre tedavisinde Meram Tıp ilk sıralarda

Dünya’da gerçekleştirilen Kök Hücre Nakli ile yapılan tedaviler Konya’da Meram Tıp Fakültesinde en gelişmiş şekilde uygulanıyor.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi GÖRMÜŞ, dünyada ve ülkemizdeki kök hücre çalışmaları hakkında bilgiler vererek, kalp hastalıklarında kök hücre kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.  İlk olarak kök hücre hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Görmüş şunları söyledi: “Kök hücre çalışmaları son 15–20 yıldır bilim dünyasında büyük heyecan uyandıran çalışmalardır. Kök hücre adeta bir tohum gibidir. Nasıl bir tohumdan bir ağaç meydana gelirse, bir kök hücreden de bir insan meydana gelir. Günümüzde kök hücre denildiğinde tek bir hücreden bahsedilmemektedir. En temel kök hücreden itibaren (ki bu döllenmiş yumurta hücresidir) aşama aşama yeni hücrelere dönüşme yeteneği olan tüm hücreleri içermektedir. En temel kök hücreden tüm vücuda ait yapıları elde etmek mümkün iken, gelişme derecesine göre daha ileri basamaklarda daha az sayıdaki dokulara dönüşürler. Döllenmiş yumurtadan oluşan en temel kök hücreye embriyonik kök hücre denir. Bununla ilgili çalışmalar pek çok ülkede ya yasaklanmış ya da sıkı kurallara bağlanmıştır ve ülkemiz içinde aynı durum söz konusudur ve ülkemizde de bu çalışmalar yasaklanmıştır. Erişkin kök hücrelerde ise durum faklıdır bu hücreler çok yetenekli olup, bunlarla ilgili çalışmalar normal bilimsel yöntemler içerisinde yapılabilmektedir.”

TÜRKİYE KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARINDA GELİŞMİŞ ÜLKELERLE AYNI SEVİYEDE
Kök hücre tedavisinde dünyada uygulanan gelişmiş bütün uygulamaların Türkiye’de de uygulandığını ifade eden Prof. Görmüş, “Ülkemizde kök hücre çalışmalarında bilgi ve beceri planında diğer ülkelerden geri olmamakla birlikte, araştırmacılar yeterli destek bulamadıkları için uygulama aşamasında yeterince etkin olamamaktadır. Erişkin kök hücrelerin tedavi amaçlı kullanılması gerçekten çok heyecan verici bir alandır. Özellikle günümüzde tam tedavisi olmayan hastalıklarda yeni tedavi seçenekleri sunmaları muhteşem bir durumdur. Tedavi amaçlı kullanımla ilgili pek çok ülkede çok sayıda çalışma devam etmektedir. Kalp hastalıklarında kullanımları ile ilgili çalışmalar diğer alanlara göre daha hızlı bir ilerleme göstermiştir. Bunun nedeni olarak kalp hastalıklarının çok yaygın olması gösterilebilir” şeklinde konuştu.

MERAM TIP’TA HER TÜRLÜ KÖK HÜCRE NAKLİ YAPILIYOR
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi GÖRMÜŞ, son olarak şunları söyledi: “Kalp hastalıklarında tedavi amaçlı kök hücre kullanımı kalp kriz, kalp yetmezliği, damar tıkanıklıklarında (kol, bacak vs) uygulanır hale gelmiştir. Bu alanlardaki tedavilerin ücretleri bazı ülkelerde sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmektedir. Ülkemizde ise bu uygulamalar özel koşullara tabiidir. Meram Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi bünyesinde bu konuda yetenekli ve deneyimli ekiplerimiz bulunmaktadır.  Ülkemizde ki yasal altyapıdaki gelişmelere paralel olarak hastanemiz kalp hastalıklarında her tür kök hücre uygulamasını başarı ile yapabilecek yetenektedir. Bu konuda ilgililerin desteği olduğu takdirde Meram Tıp Fakültesi ülkemizin önemli kök hücre merkezlerinden birisi haline gelecektir. ”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA