• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOBİlere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır
01 Kasım 2012 Perşembe 16:48

'KOBİ'lere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır'

Konyada, KOBİ'lere Sağlanan Destekler ve Alternatif Finans Olanakları konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Bir otelde düzenlenen panel, Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Ticaret Borsası (KTB), Konya Sanayi Odası (KSO), Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle gerçekleştirildi. Panele, KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, KTO Meclis Başkanı Seyit Karaca, TOSYÖV Başkanı Rahmi Aktepe, KOSGEB Başkan Müşaviri Halil Özgökçe ve Garanti Bankası İç Anadolu Bölge Müdürü Ahmet Saygılı ile çok sayıda işletme sahipleri ve temsilcileri katıldı.
“KOBİ’LERE POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANMALIDIR”
Panelin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Türk ekonomisinin temel taşını oluşturan KOBİ’ler, Türkiye’deki toplam işletmelerin yüzde 99.8’ini oluşturmaktadır. İhracatın yüzde 60’ının gerçekleştiren KOBİ’ler, istihdamın ise yüzde 78’ini sağlamaktadır. Türkiye’deki işsizliği çözmek, milli geliri yükseltmek, kısacası 2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsak, KOBİ’lere gerçekten pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır” dedi.
“HEDEF KÜRESEL BİR AKTÖR OLMAK”
KTB Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, “KOBİ’ler işsizliği azaltmak ve ülkemizin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlayan önemli kuruluşlardır. Dün çok küçük işletmelerde üretim yapıyorduk. Kapalı bir ekonominin içerisinde üretimlerimizi gerçekleştiriyorduk. Dünya’da, etrafımızda ve komşularımızda ne oluyor bunların farkında bile değildik. Fiyatlar rekabet döneminin artık kapandığını kalite ile rekabet döneminin başladığını hepimiz biliyoruz. Bundan sonraki hedeflerimiz mutlaka üretimi tüketimi, markalaşmayı dış ticareti de içerisine alan küresel bir aktör olmayı hedeflemeliyiz. Onun için KOBİ desteklerini Konyalı olarak çok çok ihtiyacımız var. KOBİ’lerin desteklenmesi ve finansa çok kolay ulaşmaları bizi 2023 hedeflerimize daha kolay ulaştıracaktır” diye konuştu.
“EN ÖNEMLİ AÇILIM DIŞ PAZARLARDIR”
TOSYÖV Başkanı Rahmi Aktepe, “Bugün KOBİ’lerin önündeki en önemli açılım dış pazarlardır. Ekonomide her güzel gelişmenin karşısında moralimizi bozan şey dış ticaret dengesizliğinden kaynaklanan cari açık konusudur. Bu sorunun aşılması için ülke olarak ihracatımızın artması gerekiyor. Bunun başarmanın yolu ise dış pazarların dikkatini çekecek yüksek katma değer yaratan ürün ve hizmetlerimizi pazarlamaktan geçiyor” şeklinde konuştu.
KOSGEB Başkan Müşaviri Halil Özgökçe ise, 1.7 milyarlık ihracatın en kısa zamanda 17 milyarlara, 170 milyarlara çıkmasını temenni ettiğini ifade ederek, “Çünkü Konyalı buna layıktır. Anadolu’nun bozkırında, stepinde İstanbul ve Kocaeli gibi büyük sanayi şehirlerimizin haiz olduğu imkanların çok azına sahip olarak, kardeşlik birlik ve beraberlik içinde bu başarıyı sağlamak her ile nasip olacak bir şey değildir. Bu bakımdan gerçekten tebrik ediyorum” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından TOSYÖV Mütevelli Heyet Üyesi Hilmi Develi Moderatörlüğün de panele geçildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA