• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KOBİler yeni stratejiler geliştirmeli
02 Şubat 2010 Salı 15:01

'KOBİ'ler yeni stratejiler geliştirmeli'

Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Davos'ta alınan ''Serbet Ticaretin Geliştirilmesi kararını, Türkiye'deki firmaların da dikkate alması gerektiğini söyledi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Davos'ta, global ekonomik krize çare olarak alınan ''Serbet Ticaretin Geliştirilmesi'' kararını, Türkiye'deki firmaların da dikkate alması gerektiğini söyledi.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Davos Zirvesi'nde global krizin etkilerinin ortadan kaldırılması doğrultusunda alınan en önemli kararın ''Serbest Ticaretin Geliştirilmesi'' olduğunu belirtti.

Büyükhelvacıgil, bu yıl dünyanın önde gelen birçok politikacısının katılmadığı zirvede, ticari ve finansal bağlamda herhangi bir uzlaşma sağlanamamasına karşın, ekonomik toparlanma için istihdam yaratılması ve serbest ticaretin temel unsur olduğu fikri üzerinde bir uzlaşma sağlandığını vurguladı.

Özellikle istihdam artışıyla ilgili makro ölçekli planların gerek kamu gerekse büyük yatırımcılar açısından geliştirilecek politikalarla sağlanmasının önemli bir konu olduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti: ''Serbest ticaretin hayata geçirilmesinde ise gelişmekte olan ülkelerin ve bu ülkelerin önemli aktörleri olan KOBİ'lerin rekabetçi avantaj bağlamında politika üretmelerini zorunlu kılmakta. Çünkü bu durum bir taraftan yeni pazarlarla ilgili avantaj ortaya çıkartırken, diğer taraftan yeni rakiplerin ortaya çıkması ve kriz sonrasında güçlenerek pazarda hareket yeteneğini geliştirmiş rakiplerin dikkate alınmasını da ortaya çıkarmaktadır. Mevcut şartlar, işbirliği ve ortaklaşa rekabet kavramlarının önemini daha da artırırken, firmalarımız açısından daha dikkatli ve küresel bağlamda düşünmelerini de ortaya çıkarmaktadır. Nitekim bu durum sadece yeni pazarlar açısından değil önemli bir potansiyel olarak kabul edilen ülkemiz pazarı açısından da firmalarımızın yeni stratejiler geliştirmesini ortaya çıkarmaktadır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA