• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTCdeki nüfus sayım tamamlandı
04 Aralık 2011 Pazar 23:35

KKTC'deki nüfus sayım tamamlandı

KKTC'de sabahın erken saatlerinde başlayan nüfus sayımı sona erdi.
KKTC'de sabahın erken saatlerinde başlayan nüfus sayımı sona erdi. KKTC İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, sayım işleminin beklendiği şekilde, sorunsuz geçtiğini söyledi.

Kendilerine bildirilen herhangi bir polisiye olayın olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, organizasyonun güzel olduğunu, dolayısıyla sayım işleminin de son derece iyi geçtiğini ifade etti.

Çavuşoğlu sayılmadığını söyleyen kişilerin en yakın kaymakamlığa baş vurması halinde sayılacağını da kaydetti ve bunun yarın da yapılabileceğini söyledi. 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı çerçevesinde 05.00 - 18.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağı da tamamlandı. Deniz ve hava ulaşımı normal seyrinde devam ederken, ülkeye gelen yolcular limanlarda sayıldı. Sayım boyunca kara kapıları ise istisnalar hariç geçişlere kapalıydı..

KKTC'deki üçüncü sayım olan "2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı"nın ardından ülkenin toplam nüfusu 2 - 3 gün; ayrıntılı dökümü ise 2 - 3 ay içinde açıklanacak. 15 Aralık 1996'da yapılan sayımda KKTC'nin nüfusu 200 bin 587, 2006 yılında yapılan sayımda ise 256 bin 644 olarak açıklanmıştı.

7 BM GÖZLEMCİSİ

Sayımı BM'den 7 gözlemci izledi.BM gözlemcilerinden "takım lideri" olan Jean Michel Durr sürekli bölgeleri gezdi ve sayım memurlarının yaptığı işlemi gözlemledi. Diğerleri ise 5 ilçedeki sayım bürolarında görev yaptı ve istedikleri anda istedikleri bölgelere gidip, denetleme yapabilmelerine imkan sağlandı.

66 SORU

"2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı"nda görevli sayım memurları vatandaşlara beş bölümden oluşan toplam 66 soru sordu.

Buna göre, birinci bölümde adres, ikinci bölümde sayım yapılan yerin niteliği, üçüncü bölümde konutla ilgili özellikler, dördüncü bölümde hane halkı üyeleri ve beşinci bölümde fertlerin kimlik bilgileri belirlenecek. Sayımda kimlik soruldu ancak gösterme mecburi kılınmadı; doğum tarihi, doğum yeri ve kimlik numarası belirtilmesi yeterli görüldü..Her sayım memuruna yaklaşık 20 hane, 60 - 70 kişi düşecek şekilde bir planlama yapıldı.

MANGALLAR YAKILDI

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinde bulunmayı fırsat bilen vatandaşlar kebap yaptı konu komşu birlikte yemek yedi. KKTC Başbakanlığından alınan bilgiye göre Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ve Tarım ve Orman Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile birlikte nüfus sayımı esnasında bazı evlere ve yurtlara ziyaretler yaparak konuk oldular.

Gönyeli'de bir mahallenin sakinleri de toplanıp mangal yaptıkları esnada Başbakan ve Bakanları da mahallelerine konuk etmekten oldukça mutlu oldu. Vatandaşlarla ve mahallenin çocuklarıyla hatıra fotoğrafı da çektiren Başbakan ve Bakanlar, mahallelilerle bir süre sohbet ettiler.

Açıklamaya göre, "Vatandaşların nüfus sayımından dolayı evlere kapanmaktan rahatsız olmadıkları ve bu vesileyle tüm mahallenin kaynaşma imkanı bulmasından dolayı mutlu oldukları gözlemlendi". Maliye Bakanı Ersin Tatar ayrıca, Lefkoşa Kaymakamlığı sayım merkezini ziyaret ederek sayım çalışmaları hakkında bilgi alıp görevlilere kolay gelsin dileklerinde bulundu....
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA