• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTCde sivil toplum ayakta
06 Temmuz 2010 Salı 09:47

KKTC'de sivil toplum ayakta

KKTC'de sivil toplum ayaktaKıbrıs'ta Milli Eğitim Bakanlığı ile Din İşleri Dairesi Başkanlığı'nın koordine ettiği yaz Kur'an kurslarına baskın düzenleyen sendikaya tepkiler dinmiyor.
Öğrenci velileri, kursları basıp kutsal değerlere hakaret eden Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası üyesi öğretmenler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Adadaki sivil toplum örgütleri ise önceki yıllarda da aynı sıkıntının yaşandığını hatırlatarak, yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyor. Çocukların Kur'an eğitimine engel olanları 'haksız, keyfî, ideolojik, saygısız ve hukuksuz' davranmakla eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ da KKTC yönetimini göreve çağırdı: "Hukuk devletleri kaba kuvvet, zorbalık ve eşkıyalığa izin vermez."

Yasal kursları basan sendika üyesi öğretmenlerin davranışının akılla bağdaşır bir yanı bulunmadığını belirten sivil toplum örgütü yöneticileri, öğretmenlerin ideolojik saplantılar doğrultusunda hareket ettiklerini vurguluyor. Temel hak ve özgürlükler kapsamında her öğrencinin din eğitimi alma hakkı olduğunu hatırlatan velilerden Murat Yüksel, yıllardır bu tür sıkıntıların devam ettiğini anlattı. Adada mütedeyyin kesimlerin baskı altında tutulduğunu söyledi. Sağlıklı bir nesil için din eğitiminin gerekliliğine değinen Yüksel, bunun çocukların elinden alınmak istenmesine anlam veremediğini dile getiriyor. Şöyle konuşuyor: "Kursları basıp öğrencilerin ders almalarını engelleyenlerin öğretmenliklerinden şüphe duymamak mümkün değil! Normal zamanlarda yeteri kadar çocuklara ders verdiklerine inanmıyoruz."

Bir başka veli Ayhan Akkurt ise örnek olması gereken öğretmenlerin, meslek anlayışlarıyla bağdaşmayacak bir şekilde kursları basıp çocukları dışarı attığını söylüyor. Akkurt, bütün öğrenci yakınlarıyla bir araya gelip yakın bir zamanda söz konusu sendika hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını anlatıyor. Yasalarda belirtilen temel hak ve hürriyetlere göre her bireyin istediği eğitimi alabileceğini belirten veli şöyle devam ediyor: "Çocuklarımızın sağlıklı yetişebilmesi için din eğitimlerini almasını istiyoruz. Bıskan yapan öğretmenler hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacağız." Sendika üyesi öğretmenlerin meslekleri dışında her türlü işle meşgul olduğunu belirten Akkurt, öğretmenlerin siyasi aktörler gibi hareket ettiklerini şöyle dile getiriyor: "Bunlar siyaset yapmaktan öğretmenliğe vakit bulamıyor. Çok istiyorlarsa memuriyetten istifa edip, siyasi bir partinin çatısı altına girsinler."

Kur'an eğitimi için Türkiye'ye geldiler

KKTC'de öğrencilere Kur'an eğitimi verilmesi sendikalar tarafından engellenmesi üzerine harekete geçen veliler, çocuklarını Türkiye'ye getirdi. İstanbul ve Kayseri'de verilmesi planlanan Kur'an kurslarında eğitim görecek öğrencilerden 34 kişilik bir gurup hava yoluyla Ankara'ya geldi. Buradan karayoluyla Kayseri'ye geçen öğrenciler, Kur'an öğrenmek ve din eğitimi almalarının engellenmesi üzerine Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Kıbrıs'ta öğretmen sıkıntılarının da olduğunu belirten öğrencilerin Türkiye'deki eğitimleri bir ay sürecek. Öğrenciler Kayseri'nin Kocasinan ilçesindeki Mustafa Germili İmam-Hatip Lisesi'nde yatılı olarak eğitim alacak.

KKTC Teknik Öğretmenler Derneği Başkanı Ahmet Arslan: Sendika, üzerine vazife olmayan işlere karışıyor, dine savaş açmak anlamsız

Sendika üzerine vazife olmayan işlere karışıyor. Din eğitimi gibi hassas bir konuya karşı savaş açmak anlamsız. Normal şartlarda öğretmenlerin bu işin öncülüğünü yapması gerekiyor. Bizler de onlar gibi öğretmeniz, mesleki sorumluluğumuz gereği topluma örnek olmaya çalışıyoruz. Rum kesiminde başörtüsü özgürlüğü var. İngiltere'de daha fazla din dersi verilsin diye programlar geliştiriyorlar. Ama bizdeki durumu anlamak mümkün değil. Bu kurslar sonuna kadar götürülmelidir.

KKTC Din Görevlileri Sendikası Başkanı Mehmet Dere: Kursları basan öğretmenler, ideolojik saplantılarla hareket ediyor

Din eğitim kursları ailelerin talepleri doğrultusunda yaz aylarında açılıyor. Kursları basan öğretmenler ideolojik saplantılar doğrultusunda hareket etmiştir. KKTC halkının kahir ekseriyeti dindar olmasına rağmen anayasal hakkı olan dinini öğrenme, öğretme hakkı çeşitli bahanelerle ideolojik yobazlıklar çerçevesinde engellenmeye çalışılmıştır. Adada insanlar dinini öğrenme ve öğretme imkanı bulamadığı için çocuklarını din eğitimi için Türkiye'ye göndermek zorunda bırakılıyor.

Demokratik Haklar ve İnanç Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Tıngır: Geçen yıl da oldu, tedbir alınmadı

Bu KKTC'de ilk kez yaşanan bir olay değil. Maalesef geçen yıl da buna benzer baskılar yaşandı. Bu yıl aynı manzaranın tekrarlanmaması ve gerekli tedbirlerin alınması için platform olarak iki ay önceden bir rapor hazırladık. Bu raporu büyükelçiliğin yanı sıra ada ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a da sunduk. Aynı sendika geçen yıl da kursları bastı. Bunun için suç duyurusunda bulunduk. Aylar süren soruşturmaya takipsizlik kararı çıktı.

KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan: Akılla bağdaşır bir yanı yok

Din bir fazilet, olmazsa olmazdır. Atatürk'ün de bu konuda birçok açıklaması vardır. Dinden korkmanın akılla bağdaşır bir yanı yok. Kıbrıs'ta meseleler doğru zeminde tartışılmadığı için sağlıklı sonuçlar elde edilmiyor. Geçmişte de bu hatalar yapıldığı için halen bir sonuca gidilmiş değil. İnsanların önyargılardan uzak, şeffaf olmaları gerekiyor. Bugünkü tartışmaların ekseriyetinde insanların aydınlatılmaması yatıyor. Bu tür engelleme ve tartışmalar doğru değildir.

ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA