• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kızılaydan Iraklı Türkmenlere yardım
29 Aralık 2014 Pazartesi 16:23

Kızılay'dan Iraklı Türkmenlere yardım

Türk Kızılayı, terör örgütü IŞİD'den kaçarak Irak'ın Kerkük kentinde hayata tutunmaya çalışan bin 500 Türkmen aileye gıda yardımı yaptı.

Türk Kızılayı, terör örgütü IŞİD'den kaçarak Irak'ın Kerkük kentinde hayata tutunmaya çalışan bin 500 Türkmen aileye gıda yardımı yaptı.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ile Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf ve diğer yetkililerden oluşan heyet, yardımların dağıtımı için Erbil'den Kerkük'e geldi.

Türkmen Sivil Toplum Merkezi ve Türkmen Kadınları Derneği Genel Merkezi'nde ihtiyaç sahibi sığınmacı ailelere içinde temel gıdaların bulunduğu koliler dağıtıldı. Dağıtım sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Akar, "Türk Kızılayı'nın, Irak'ta çatışmaların başladığı Haziran ayından beri insani yardım faaliyetlerini sürdürdüğünü" söyledi.

"Irk, dil, din ve renk" ayrımı yapmadan evini terketmek zorunda kalan bütün sığınmacılara insani yardım ulaştırdıklarını anlatan Akar, "Bugün de Kerkük'teki Türkmen kardeşlerimize gıda kolilerini dağıttık. Kerkük şehri, bizim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bunu, bir ayrımcılık anlamında söylemiyorum. Irak'ta yaşayan tüm kardeşlerimize sahip çıkmayı bir görev biliyoruz" dedi

Akar, Irak'ta yaşayan Arap, Türkmen, Kürt, Yezidi ve Hristiyanları kardeş gibi gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yardımlarımızla ihtiyacı olan herkese ulaşmaya çalışıyoruz. 'Türkiye'nin buralara fazla yardım etmediği, yardım etmek istemediği' gibi spekülasyonlar üretiliyor. Bunun cevabını hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, hem devletimiz hem de biz Türk Kızılayı olarak burada sürekli ekip bulundurarak vermiş oluyoruz. Ekiplerimiz, 11 Haziran'dan beri çalışıyor ve on binlerce aileye ihtiyaç malzemelerini ulaştırıyor. Bundan böyle de artan bir ivmeyle yardımlara devam edeceğiz."

"Polemik yapanlara karşı şu cevabı da vermek istiyorum. Biz Türk Kızılayı'yız, Erbil'de, Kerkük'te ve Irak'ın her noktasındayız" diyen Akar, "Arkadaşlarımız Bağdat'a kadar da giderek, çatışma mağduru sığınmacı ailelere yardım malzemesi dağıttı. Ekibimiz, dün de Erbil'deki Hristiyanlara gıda kolilerini teslim etti" ifadelerini kullandı.

Kızılay 200 tır gönderdi

Akar, Türk Kızılayı aracılığıyla Irak'a yapılan yardımların toplam büyüklüğünün 200 tır olduğunu, Irak'ta ayak basmadık yer bırakmadıklarını vurguladı.

AA muhabirine konuşan Ayşe Kadir,  "Türkiye'nin aylardır sürdürdüğü yardım çalışmasıyla yaralarını sardığını" söyledi. "Musul'daki evlerini terk ettikten sonra zor günler yaşadıklarını" anlatan Kadir, "Kendilerini bu sıkıntılı günlerinde yalnız bırakmayan hayırsever Türkiye halkına ve Kızılay ekibine" teşekkür etti.

Erşet Salihi ile görüşme

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar ve beraberindeki heyet, dağıtımın ardından  Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşet Salihi'yi makamında ziyaret etti. Salihi, burada yaptığı konuşmada, "Türk Kızılayı'nın çatışmaların başından beriIrak halkının yanında olduğunu" dile getirdi.

Yardımların daha çok ülkenin kuzeyinde yoğunlaştığını, güney bölgelerine de ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çeken Salihi, "Musul ve Telafer'den kaçan Şii Türkmenler, Irak'ın güneyinde zor şartlarda yaşıyor. Bundan sonraki yardımların dağıtımında bu durum gözetilirse isabetli olur. Türk Kızılayı, bugüne kadar çok önemli işlere imza attı ve buna devam ediyor" şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA