• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kız öğrencilerde korkutan artış!
11 Mayıs 2010 Salı 10:35

Kız öğrencilerde korkutan artış!

Türkiye'de kız öğrenciler arasındaki sigara kullanma alışkanlığının son yıllarda artış gösterdiği bildirildi.

Türkiye'de kız öğrenciler arasındaki sigara kullanma alışkanlığının son yıllarda artış gösterdiği bildirildi.
    

Sigarayla Savaşanlar Vakfı (SSV) Başkanı Sevgi Aksu, bağımlılık yaratan tüm maddeler arasında, sağlığı ve yaşam dengesini bozan, en fazla ölüm ve hastalıklara neden olan maddenin sigara olduğunu söyledi.
    

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından geçen yıl yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırması'nın Türkiye'de öğrenciler arasında sigara kullanma alışkanlığının arttığını ortaya çıkardığını kaydeden Aksu, artışın kız öğrenciler arasında daha fazla olmasının da dikkat çekici olduğunu vurguladı.
    

Aksu, gelişmiş ülkelerde sigara tüketiminin giderek azaldığını, fakir ve gelişmekte olan ülkelerde ise sigara tüketiminin giderek artığını dile getirerek, şöyle konuştu:''Sigaraya başlama yaşı, ülkemizde 10 yaşın altına kadar inmiştir. Bu, büyük bir tehlikeyi açıkça göstermekte. Türkiye'de 2003 yılında 13-15 yaş grubundaki kız öğrencilerden yüzde 3,5'i sigara kullanırken, 2009'da bu rakam 5,3'e yükselmiştir. Bu artış, sigara endüstrisinin yeni hedef kitlesinin kadınlar ve gençler olduğunun bir göstergesi. Sigara üreticileri gençler ve kadınlar üzerine çalışıyorlar ve faaliyetlerini özellikle bu müşterilere yönelik gerçekleştiriyor. Kadınlar için özel olarak üretilmiş, paketinde standart dışı janjanlar olan veya normalden daha ince ya da filtresinde delikler bulunan sigaralar bu faaliyetlere örnek olarak verilebilir.''
 
-REKLAM KAMPANYALARI-
 
Aynı araştırmanın, tütün endüstrisinin çocuk ve gençlere yönelik doğrudan ve gizli reklam kampanyalarına devam ettiğini de ortaya çıkardığını savunan Aksu, öğrencilerin yüzde 29.2'sinin ''gazete ve dergilerde sigara reklamları gördüklerini'', yüzde 11.6'sının ''üzerinde sigara firmalarının logosunun bulunduğu giyecek, kalem veya çantaya sahip olduklarını'' ifade ettiklerini kaydetti.
    

Aksu, dünyanın en çok sigara içen ülkelerinden biri olan Türkiye'nin, yabancı sigara üreticileri için halen yatırımlarını sürdürdükleri cazip bir pazar konumunda bulunduğunu anlattı.
    

Tütün ya da sigara içiminin sağlığa olan zararlarının yanında ekonomiye olan zararlarının da azımsanmayacak boyutta olduğunu ifade eden Aksu, geçen yıl ekonomik krize rağmen Türkiye'de sigaraya 15 milyar dolardan fazla para harcandığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA