• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıyımın resmi
31 Ocak 2014 Cuma 09:24

Kıyımın resmi

Üç yıldır devam eden savaşta kural tanımayan Esed yönetimi, kentleri de içindeki sakinleriyle birlikte haritadan siliyor.

Suriye'de üçüncü yılında devam eden savaşta neredeyse taş üstünde taş kalmadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye rejiminin, 2012-2013 yıllarında başkent Şam ve Hama'da binlerce konutu 'kasten ve kanunsuz şekilde' yıktığını gözler önüne seren görüntüleri yayımladı. Uydu görüntüleri, tanık ifadeleri, fotoğraf ve videolar ışığında hazırlanan raporda rejimin, Hama'daki Meşh-el Arbin ve Vadi el-Coz mahalleleri ile başkent Şam ve yakınlarındaki Kabun, Tadamun, Berze, Harran el-Avamid mahallelerinde ve Mezze askeri havaalanına yakın bölgede savaş hukukunu da ihlal ederek buldozer ve patlayıcılarla yerleşim yerlerine büyük ölçüde zarar verdiği vurgulanıyor. Askeri amaç taşımayan bu yıkımların, sivilleri kasten cezalandırmayı amaçladığı ve halkı orantısız zarara uğrattığına dikkat çekiliyor.

BAHANE: KAÇAK YAPI

Yıkılan binaların çoğunlukla site şeklinde ve çok katlı yerleşim yerleri olduğuna değinilen raporda, binlerce ailenin yıkımlar nedeniyle evlerini kaybettiği ifade ediliyor. Raporda, hükümet yetkilileri ve rejim yanlısı bazı basın kuruluşlarının ise yıkımların şehir planlama çalışmaları kapsamında gerçekleştirildiğini ya da kaçak inşa edilen binaları hedef aldığını iddia ettiği belirtiliyor. Şam yönetiminin kaçak yapılara ilişkin iddialarına karşın birçok ev sahibi, ellerinde gerekli izin belgelerinin bulunduğunu söylüyor. Yıkımların bazılarınınsa, muhaliflerin saldırdığı askeri ve stratejik bölgelerde gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

MEŞRU OLMAYAN TAKTİK

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Ole Solvang, kentleri haritadan silmenin meşru bir savaş taktiği olmadığının altını çizdi. Öte yandan İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden müzakerelerde de bu yıkımların gündeme getirildiği ifade ediliyor. Yıkılan yapılar arasında yüzlerce tarihi eser de yer alıyor. Bu eserlerin önemli bir kısmı UNESCO tarafından dünya mirası listesine de dahil edilmişti. Halep Kapalı Çarşı, Şam Emeviye Camii ve Halid Bin Velid Camii yıkılan tarihi yapıların başında geliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA