• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kitap satışları 4 kat arttı
07 Mart 2015 Cumartesi 13:20

Kitap satışları 4 kat arttı

92 yaşında aramızdan ayrılan yazarımızın hatırasına okuyucuları sahip çıkıyor. Ölümünün ardından sevenleri büyük ustanın eserlerine akın etti; kitap satışı 4 kat arttı.

Türkiye’nin en sevilen yazarı Yaşar Kemal’i cenazesinde yalnız bırakmayan okurları, azalmıyor tam tersine çoğalıyor... Yaşar Kemal’i kaybettiğimiz günden bu yana kitap satışları hızla arttı. D&R’ın 146 mağazası ve internet satışlarını baz alarak belirlediği verilere göre, son bir haftada Yaşar Kemal kitaplarına gösterilen ilgi dört kat daha fazla.

Yaşar Kemal’i 28 Şubat Cumartesi günü kaybetmiştik. Türkiye’yi yasa boğan bu kaybın üzerine başta İnce Memed olmak üzere kitaplarından, unutulmaz roman kahramanlarından bol bol bahsedildi; onu kitaplarıyla anmaya, okuyarak yaşatmaya çağıran yazılar yazıldı. Türkiyeli okurlar da bu çağrılara kulak vermiş olmalı... Yaşar Kemal’in yazdıklarını tekrar hatırlamak isteyenler olduğu kadar, onun ünlü romanlarını tanımaya karar veren genç okurun da ilgisinde bir hareketlenme olduğu tahmin ediliyor.

Yaşar Kemal’in ölümünden sonra, kitap satışlarının yüzde 417 yükseldiği bildirildi. 

En çok okunan kitabı İnce Memed’in ilk cildi. Ardından ‘destansı roman’ türündeki kitabı Ağrı Dağı Efsanesi geliyor. Üç numarada İnce Memed 2, dört numarada Ağrı Dağı Efsanesi gibi ‘ince bir kitabı’ 79 sayfalık ‘Kuşlar da Gitti’ var. Yaşar Kemal bu kitabında ‘azatlık’ kuş satan, satamadıkları kuşları yiyen çocuklar aracılığıyla İstanbul’daki değişimi ve çürümeyi anlatıyordu. Yazarın çok satanlar listesinin beşinci sırasında ise dört ciltlik İnce Memed’in üçüncü cildi yer alıyor. 

Yaşar Kemal, uzun yazarlık yaşamı boyunca bir çocuk romanı, 12 deneme-derleme, 9 röportaj, 4 destansı roman, bir şiir, 21 roman iki de öykü kitabı olmak üzere 46 kitap yazdı. Kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından basılıyor.

%417: Yaşar Kemal’in ölümünden sonraki hafta kitaplarının satışında yaşanan yükselişin oranı.

Yaşar Kemal'in en çok satılan 5 kitabı 

1. İnce Memed (1. cilt)
2. Ağrı Dağı Efsanesi
3. İnce Memed (2. cilt)
4. Kuşlar da Gitti
5. İnce Memed (3. cilt)

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA