• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıt kanaat 500 trilyon

16 Aralık 2008 18:35
17 Aralık günü Konya için yine büyük bir gün. Hz. Mevlana’nın 735. vuslat yıldönümü Şeb-i Arus günü. Devlet protokolünün en üst temsilcilerinin katılacağı bu program öyle ya da böyle Konya’nın Türkiye kamuoyunda zirve olduğu gün. Kısaca bugünün kıymetini Konyalı olarak bilmek lazım!

Diğer taraftan bu yıl ki sema programlarının sönük geçtiği Mevlana Kültür Merkezi’nin tam olarak dolmadığı ile ilgili pek çok haber çıktı yerel basında. Gerçektende bu yıl Mevlana anma törenlerinin Kurban Bayramından önceki bölümünün sönük kaldığı bir gerçek. Kurban bayramı tatilinin uzun olmasından mıdır yoksa başka tanıtım eksikleri mi vardır bilinmez; düne kadar Konya, önceki yıllara göre oldukça sönük bir aralık ayı başlangıcı yaşadı.

Her yıl yükselen bir turizm ivmesi yakalayan Konya’nın bu tırmanışı bir şekilde sürdürmesi gerekir, bununla ilgili herkes gereken çabanın içinde olmalıdır.

Tam bu düşüncelerle haftaya başlarken; iki önemli gelişme oldu Konya açısından. İlki 1999 yılında vefat eden ve kendisinin Konya’da toprağa verilmesini vasiyet eden Fransız yazar Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitchin duası 9 yıl sonra gerçekleşiyor olmasıydı. Fransız düşünür Müslüman olduktan sonra ''Havva'' adını alan ve 1999'da 90 yaşında vefat eden ünlü Fransız yazar Prof. Dr. Eva De Vitray Meyerovitch'in, 1998'de Konya'daki bir sempozyumda yaptığı konuşmada ''Benim gibi yaşlı bünyesi, hasta kalbiyle kilometreler kat etmek bile Hz. Mevlana'nın huzurunda yorgunluk değil, mutluluk verir. Onun maneviyatının gölgesinde kıyamete kadar kalabilmek için beni Konya'ya gömün'' dediğini ve 17 Aralık günü bu duasının gerçekleşeceğini bilmek hoş bir duygu. Sultan Selim Camiinde kılınacak cenaze namazına bu duygularla katılmak bile yeterde artar bile.

İkinci iyi haber ne kadar siyasi olsa da Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Aralık’ta yapacağı 88 açılış programı. Bu konuyla ilgili dünde bir basın toplantısı düzenleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in üç mutluluğu birden yaşadığı belliydi. Öyle ya bir dini vecibe olan Kurban Bayramı gerçek bir yakınlaşmadır hisseden için. Şeb-i Arus şehrinin belediye başkanı, ikinci mutluluğuna bir kez daha ulaşarak Dünyaya Konya’yı anlatma fırsatı bulmuş oluyor. Son mutluluk ise mensubu olduğu partiyle Mevlana’nın şehrine yaptığı çok önemli katkıları ülkenin başbakanının eliyle halkın hizmetine sunma mutluluğu.

Gerçekten Tahir Akyürek için ömründe yaşadığı en mutlu Aralık ayı desek yanılmış olmayız. Özellikle Konya’nın çehresini değiştiren köprülü kavşaklar için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Başkan Akyürek’e tam not vereceğini düşünüyorum. Hele bu kıt imkanlarla 500 trilyon lira gibi bir yatırımı kendi imkanlarıyla becermek daha çok mutlu edecektir Başbakan Erdoğan’ı. Devletten para almadan halka en iyi hizmet. Daha ne istesin Başbakan bir belediye başkanından? Konya kendi imkanlarıyla diğer Büyükşehirlerle hem yarışıyor hem de çoğunu bu yarışta geçiyor.

Yapılacak bu 88 açılış aslında Konya’nın beş yılda nasıl bir dönüşüm yaşadığının da kanıtı. Şehri kuzeyden güneye doğudan batıya bağlayan caddeler ile ulaşımı kolaylaştıran köprülü kavşaklar tam bir Büyükşehir havası veriyor Konya’ya. Yol medeniyet demekse alın size medeniyet.

Bu yıl 17 Aralık oldukça bereketli geçiyor. Fransız yazar “Havva” hanımın 10 yıl önceki Konya duası gerçekleşti. Konya’da yaşayanlar olarak bu şehrin “dua” gücünü bir kez daha hatırlamalıyız.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA