• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kışla intiharları azaldı
06 Mayıs 2013 Pazartesi 13:58

Kışla intiharları azaldı

Jandarma Eğitim Komutanı Korgeneral Yaşar, TSK'da intihar ve intihara teşebbüsleri önlemek amacıyla yapılan çalışmaların olayları önemli oranda azalttığını söyledi.
 Jandarma Genel Komutanlığınca intihar ve intihara teşebbüs olaylarının önlenmesine yönelik alınan tedbirler, bunların geliştirilmesi ile rehberlik ve danışma merkezlerinin faaliyetlerinin değerlendirildiği Rehberlik ve Danışma Merkezi Faaliyetleri Çalışma Toplantısı, Jandarma Eğitim Komutanlığında yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan , insan hayatının her şeyden önemli olduğunu vurguladı.
"Türk Silahlı Kuvvetlerinde intihar ve intihara teşebbüsleri önlemek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu gayretin sonucu, olaylar önemli oranda azaltılmıştır" diyen Korgeneral Yaşar, insan hayatı söz konusu olduğunda mevcut tedbirlerle yetinmenin mümkün olamayacağını belirtti.
İntihar girişiminde kişinin karakteri, yetiştiği ortam, etkileşimde bulunduğu çevre ve kültür gibi sosyolojik boyutların olduğunu dile getiren Korgeneral Yaşar, intiharın toplumsal bir olgu olduğunu kaydetti.
İntihar ve intihar teşebbüslerine yönelik jandarma teşkilatında 1990'lı yıllarda özel tedbirler alınmaya başlandığını ifade eden Korgeneral Yaşar, öncelikle sorunlu personelin tespiti ve tedaviye yönlendirilmesi için Jandarma Genel Komutanlığı Rehberlik ve Danışma Merkezlerinin kadrolarının düzenlendiğini hatırlattı. 2000'de 42 olan psikolojik danışman sayısının yüzde 157 artışla 108'e çıkarıldığını dile getiren Korgeneral Yaşar, bu sayının daha da arttırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Söz konusu olayların önlenmesine yönelik alınan bazı tedbirlere de değinen Korgeneral Yaşar, "Jandarma Genel Komutanlığınca 'can dostu' sistemi oluşturulmuş, bu sistemde psikolojik danışman ve birlik komutanının yanı sıra personelin arkadaşı tarafından da gözlenmesi sağlanarak problemin erken tespiti ve tedaviye yönlendirilmesi hedeflenmiştir" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA