• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kişisel bilgilerimiz pazarlanıyor
02 Temmuz 2013 Salı 09:33

Kişisel bilgilerimiz pazarlanıyor

Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Bakanlıkların ihalelerinde şirketlerin düşük fiyatlarla ihaleyi alıp, verileri kopyalayıp sattıklarını iddia etti. Dinç, Vatandaş bu konuda...
Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, Bakanlıkların ihalelerinde şirketlerin düşük fiyatlarla ihaleyi alıp, verileri kopyalayıp sattıklarını iddia etti. Dinç, ‘‘Vatandaş bu konuda duyarlı davranıp kendisine mesaj gönderen kuruma suç duyurusunda bulunmalıdır’’ dedi.
Telefonumuza ansızın gelen ‘cep telefonu kazandınız, size özel hemen kredi, Kampanyamızı kaçırmayın’ vb. mesajların sizin kişisel bilgilerinizin pazarlanması sonucu oluştuğunu biliyor muydunuz? Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, vatandaşın telefon numaraları da dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerinin satıldığını iddia etti. Dinç, bu işlemin 2 aşamada gerçekleştiğini belirtti.
KİŞİSEL BİLGİLER NASIL ELDE EDİLİYOR?
Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, şirketlerin ihalelerle verilere sahip olduğunu ifade ederek, ‘‘Kişisel bilgilerin satıldığı hususu bir gerçektir. Özellikle bankalar ve GSM şirketleri bunu yapıyor. Hiçbir ilişkiniz yâda bağınız olmayan bir banka sizin cep telefonunuza mesaj gönderiyor. Hiç iş yapmadığınız banka size kredi teklifinde bulunuyor. Belirli alışveriş şirketlerinin kampanyaları, reklamları da telefonunuza gelebiliyor. Kişisel bilgilerin satılma olayı 2 türlü gerçekleşiyor. Birincisi kamu kurumlarının ihalelerine bir takım firmaların çok düşük fiyatlar vererek girdiği görülüyor. Özellikle Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı vs. gibi kurumların bilişim ihalelerinde olması gereken fiyatın onda bir fiyatına ihaleyi alıyorlar. O fiyata o işin yapılma ihtimali yok. İhale şartnamesinde en alt fiyatı verene mecbur ihale veriliyor. Ancak bu şirketler ihaleyi aldıktan sonra o veri tabanını satıyorlar. Tarım bakanlığı veri tabanını örnek verecek olursak milyonlarca çiftçinin kişisel bilgilerine sahip oluyorlar. Bu bilgileri ele geçirerek çiftçilerin gelir durumundan tutunda en küçük detaylarına kadar sahip olmuş oluyorlar. Bazı bankalar özellikle çiftçilere çalışıyor. Telefonla mesaj gönderiyorlar. Cazip avantajlarla çiftçilere özel tarife uyguladıklarını söyleyerek kendi müşterilerini artırma çabasına giriyorlar. Bu tür bir suç işlediği saptanan firmaların ömür boyu ihalelerden men edilmesi ve yöneticilerine ceza verilmesi mümkündür. İkincisi ise banka ve GSM şirketlerinin bölgesel olarak, meslek grupları, yaş grupları, cinsiyet grupları olarak bu bilgileri satıyorlar. 70 milyon insanın neredeyse 50 milyonu GSM abonesidir. Bunların telefonu, adresleri ellerinde bulunuyor. Bunlar pazarlanıyor. Belirli bir adette yada gruplara göre satılabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir yazılım şirketinin aldığı verileri avukatlara sattığı gündeme geldi. Şu anda avukatların elinde vatandaşların nüfus bilgileri var. Bunları kendi icra ve diğer işlemlerinde kullanıyorlar. Bunların satışının yasak olmasına rağmen hukuk sisteminin göbeğinde bu iş gerçekleşti’’ diye konuştu.
VERİ SATILMASININ HAPİS CEZASI VAR
Konu ile ilgili hukuki açıdan değerlendirmelerde bulunan Avukat Şevket Üzer, kişisel verilerin kaydedilmesi veya satılmasının hapis cezasına kadar ağır yaptırımları olduğunu vurgulayarak, ‘‘Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi ve bu verilerin yine hukuka aykırı olarak bir başkasına verilmesi son dönemlerde oldukça yaygınlaşmakta ve birçok vatandaşımızı mağdur etmektedir. Bireylerin kişisel bilgilerinin rızaları olmaksızın kaydedilmesi ve bir başkasına verilmesi Türk Ceza Kanununun 134.135.136 ve 137. Maddelerinde düzenlenmiş olup, özel hayatın gizliliği ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve ele geçirme suçunu oluşturmaktadır. Türk Ceza Kanununa göre, mağdurun şikâyeti üzerine söz konusu suçu işleyenler hakkında 4 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir’’ şeklinde görüş bildirdi. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA