• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kışın kurak geçtiği Konya Ovasında kar umudu
30 Aralık 2015 Çarşamba 12:23

Kışın kurak geçtiği Konya Ovası'nda kar umudu

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Çalış:
- "Beklentimiz, soğuklar ve don gelmeden kar yağışının gerçekleşmesidir. Eğer kar yağışı gerçekleşmezse o zaman don riski ile kuraklık, hububatta zararı daha da artıracaktır"

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, Konya Ovası'na geçen yıla göre yüzde 75 daha az yağış düştüğüne dikkati çekerek, "Beklentimiz, soğuklar ve don gelmeden kar yağışının gerçekleşmesidir. Eğer kar yağışı gerçekleşmezse o zaman don riski ile kuraklık, hububatta zararı daha da artıracaktır" dedi.

Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014-2015 üretim sezonunda Konya Ovası'nın 270-280 milimetre yağış aldığını söyledi. Geçen yılın aynı döneminde ovada toprağın üç kez karla kaplandığına dikkati çeken Çalış, "Bu yıl eylülden itibaren 65 milimetre yağış düştü. Uzun yıllar ortalamasından yüzde 25 daha az yağış alındı. Geçen yıla göre de yüzde 75 yağış azlığı yaşandı" diye konuştu.

Bu yılın mayıs-haziran aylarında mevsim normallerinin üzerinde düşen yağıştan dolayı toprakta bir miktar nem olduğunu anlatan Çalış, "Çiftçimiz toprağını hazırladı, yağış bekledi. Tohumu biraz geciktirdi. Fakat yağış gelmeyince geç de olsa ekimi gerçekleştirdi. Çiftimizin attığı tohumun yarısı bu rutubetten dolayı çimlendi ve toprağın yüzüne çıktı. Sonrasında, bu zamana kadar beklenen yağışın gelmemesi toprak altında çimlenemeyen tohuma zarar verdi. Bunun boyutunu ise ocak-şubat aylarında göreceğiz" ifadelerini kullandı. 

- Kuraklık don tehdidini engelledi

Geçen yılın yağışlı geçmesiyle hububatta don riskinin yaşandığını belirten Çalış, bu yıl mevsimin kurak gitmesine bağlı don olayının yaşanmadığını, bunun da muhtemel zararı büyük ölçüde engellediğini bildirdi.

Çalış, hububatın topraktaki durumunu yerinde gözlemlediğini ifade ederek, sözlerini şöyle bitirdi:

"Beklentimiz; soğuklar ve don gelmeden kar yağışının gelmesiydi. Eğer yeteri kadar kar yağışı gerçekleşmezse o zaman don riski ile kuraklık, hububatta zararı daha da artıracaktır. Kurak alanlarda zararın boyutu daha büyük olacaktır. Zararı en aza indirmek için önümüzdeki aylarda istediğimiz düzeyde yağış almamız gerekiyor. Bu süreçte çiftçilerimiz tarım meslek grubundaki yetkililerle görüşüp, meslek odalarıyla koordineli hareket ederek, iyi gübrelemeyle zararı en aza indirebilir. Kuraklık ve diğer iklimsel şartların getirdiği zararlar yaşadığımızda tarım sigortasının önemini daha iyi anlıyoruz. Çiftçilerimizin de tarım sigortasına ilgi göstermesini bekliyoruz. Üretici, devletin yüzde 50'sini karşıladığı tarım sigortasıyla zararı en aza indirebilir." 

- Kuraklık geçen yılın rekoltesini aratacak

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu da kasım ayının dünyanın birçok bölgesinde kurak geçtiğini söyledi.

Konya Ovası'nda hububat çıkışını takip ettiklerini anlatan Soylu, bu yıl düşük yağış ve soğuk havanın ürün çıkışını olumsuz etkilediğini gözlemlediğini aktardı.

Soylu, toprak altındaki kuru ve çimlenmemiş hububatın yağış beklediğini belirterek, ileriki günlerde gelmesi beklenen yağışın, hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Erken ekim dışında sulak arazilerdeki çıkışlarda da sorun yaşandığına işaret eden Soylu, "Havanın bir anda soğuması bunda etkili oldu. Hava soğuyunca çiftçi sulama yapamadı. Türkiye'de hububat üretiminin büyük bölümü kıraç arazide yapılıyor. Yağmur ve kar, tahıl üretiminde büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Konya Ovası'nda 3 milyon tonun üzerinde hububat üretiminin gerçekleştiğini anımsatan Soylu, kuraklığın geçen yılki rekolteyi aratacağını vurguladı.

"Tahıl ambarı" olarak nitelendirilen ve 2,2 milyon hektar tarım arazisinin bulunduğu Konya, Türkiye'nin ekmeklik buğday üretiminin yaklaşık yüzde 11'ini karşılıyor.

Dünyada tarımsal faaliyetlere uygunluk açısından en önemli ovalardan biri olan Konya Ovası'ndaki 4 milyon hektar alanın yüzde 55'i tarım arazisi, yüzde 19'u çayır-mera, yüzde 13'ü ormanlık-fidanlık, yüzde 13'ü de "ürün getirmeyen" alanlardan oluşuyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA