• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kışı ucuza kapatın!
28 Kasım 2013 Perşembe 10:39

Kışı ucuza kapatın!

Tes-San enerji sistemleri üreticisi Galip Yarar Vatandaşlar yoğuşmalı kombi tercih etmeli, kazanların bakımı periyodik olarak yapılmalı şeklinde konuştu
Soğukların kendini doğrudan hissettirdiği şu günlerde vatandaş ucuza ısınmanın yolunu arıyor. Tes-San enerji sistemleri üreticisi Galip Yarar,  Doğalgaz tüketimi ile ısı yalıtımının direkt bağlantılı olduğunu vurgulayarak, binalarda ''mantolama'' işleminin tasarruf açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Kombilerin kalitesi ve binaların yapısının, paranın cüzdanda kalması için en önemli faktör olduğunu söyleyen Yarar, yoğuşmalı kombiye vurgu yaptı. Yoğuşmalı kombilerin diğerlerinden daha pahalı olduğunu hatırlatan Yarar, aradaki maliyet farkının 3 yılda enerji verimliliğiyle eşitleneceğini açıkladı.
 
KOMBİ YERİNE MERKEZİ SİSTEM
Yarar , merkezi sistemlerin yerini kombilere bırakmasıyla doğalgaz sarfiyatının arttığını belirterek şöyle devam etti:''Enerji verimliliğinde merkezi sistem her zaman doğru olan yoldur. Çünkü, kombilerin, 2-3 gün yakılmamasıyla birlikte evin ısınması için ekstra bir doğalgaz sarfiyatı meydana gelecek. Bir evde ilk önce duvarlar ısınır, daha sonra evin içi gerekli sıcaklığa gelebilir.''Yarar , merkezi sistemde adaleti sağlamak için ''yakılan kadar bedel ödemeyi'' sağlayan ısı ölçerlerin her daireye yerleştirilmesinin şart olduğunu belirtti.
 
''ISI AYARINI KOMBİDEN YAPIN''
Yarar , doğalgazı tasarruflu kullanmak için çok basit olan bazı kurallara uymanın yeterli olduğunu vurgulayarak, vatandaşları şöyle uyardı:''Isı kayıplarının büyük bir bölümünün duvarlarda gerçekleştiği göz önüne alınırsa kolon ve kirişler öncelikli olmak üzere uygun yalıtımın yapılması ısı kaybını azaltacaktır. Ayrıca radyatörlerin ahşap mobilyayla kapatılmaması ve perdelerin radyatörleri örtmeyecek şekilde tasarlanması büyük oranda tasarruf sağlayacaktır. Kombi ve kazan gibi yakıcı cihazların bakım ayarlarının en az yılda bir kez yetkili servis elemanlarına yaptırılmasıyla tasarruf sağlanabilir. Sıcak su kullanımında, ısı ayarı kombiden yapılmalıdır. Baca kontrollerinin de yılda en az bir kez yapılması, baca gazı zehirlenmelerinin önüne geçilmesi açısından da önemlidir.''
 
''TSE'Lİ KOMBİ KULLANIN''
TSE’li cihaz kullanılmasının verim açısından önemli olduğunu vurgulayan Yarar, doğalgazla çalışan cihazlara dikkati çekti. ''TSE'li dediğimiz ürünlerin dışında başka cihazların tercih edilmemesi gerekir. Evlere yan sanayi cihazların takılması nedeniyle doğalgazın yanması tam randıman vermiyor'' diyen Yarar , yürürlüğe giren yasaya göre, termostatlı vanası bulunmayan radyatörlerin odalarda kullanımının yasaklandığını hatırlattı. Biter, faturalarda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için radyatör ve kombilerin bakımının yetkili kişilere yaptırılması konusunda vatandaşları uyardı.
 
TASARRUFLU DOĞALGAZ KULLANMA ÖNERİLERİ
- Binaya uygun yalıtım yaptırılmalı,
- Kapı ve pencereler çift cam olmalı veya aralıkları sünger veya filtre ile kapatılmalı
- Perdeler radyatörlerin önünü kapatmamalı
- Radyatörlerin üzeri veya önü eşya, saksı veya mobilyalarla kapatılmamalı
- Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli
- Oda termostatı kullanılmıyorsa radyatörlere termostatik vana takılmalı
- Kombi ve kazanların bakımı her yıl yaptırılmalı
- Sıva üzerine döşenmiş sıcak su boruları izole ettirilmeli. MERVE ATEŞ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA