• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kişi başı gelirde ilk 10dayız
17 Temmuz 2011 Pazar 12:05

Kişi başı gelirde ilk 10'dayız

Türkiye, 2010 yılında 10 bin doların üzerinde kişi başı gelire sahip, 70 milyonun üzerinde nüfusu bulunan 6'ncı ülke oldu.
ABD, Almanya, Japonya, Brezilya ve Rusya'nın bulunduğu kategoriye girmenin kolay olmadığını ifade eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçtiğimiz yıl kişi başı gelirini en çok artıran ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı.

Küresel krizde gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde duraklama yaşanırken Türkiye, 2010'da yüzde 8,9 büyüme gösterdi. Uluslararası kuruluşların raporları, Tür- kiye'nin ekonomisini başarılı bir şekilde idare ettiğini teyit ederken, son olarak The Economist'e bağlı araştırma şirketi Economist Intelligence Unit'in yaptığı analizde Türkiye'nin 2010'da 10 bin doların üzerinde kişi başına gelire sahip 70 milyonun üzerinde nüfusu bulunan 6. ülke konumuna yükseldiğini ortaya koydu. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sonucun sevindirici olduğuna vurgu yaparak, "Türkiye'nin bu noktaya gelmesinin temel kaynağı, 2010'da gösterdiği ekonomik perfor- manstır." değerlendirmesinde bulundu. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, Almanya ve Japonya ile birlikte Brezilya ve Rusya'nın bulunduğu kategoriye girmenin kolay olmadığını ifade eden Çağlayan, bu ülkelerin ekonomik büyüklükleri hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin, de 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini sözlerine ekledi.

Türkiye'nin 2010'da yüzde 7,9 ile bu grupta "kişi başına düşen reel gelir artışı" en yüksek ülke olduğunun altını çizen Bakan Çağlayan, Brezilya'da yüzde 6,5, Almanya'da yüzde 3,6, Japonya'da yüzde 4,2, ABD'de yüzde 1,8, ve Rusya'da yüzde 4,2 artış kaydedildiğini belirtti. Türkiye'nin 2010'da, bir önceki yıla kıyasla reel milli gelirinin yaklaşık yüzde 9 arttığına işaret eden Çağlayan, bu oranın da diğer 5 ülkenin artış oranlarının üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Çağlayan, Türkiye'nin sağladığı büyümenin özel sektör odaklı, yatırımın ve iç pazarın güçlü olduğunu ifade ederek, ülkenin performansına ilişkin karşılaştırmalı şu bilgileri verdi: "Bu büyüme özel sektör odaklıdır. Türkiye'nin, 2010 yılında 'kamu harcamalarının reel gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) katkısı', diğer ülkelerle kıyaslandığında en düşük değere sahiptir. 10 bin dolar liginde yer alan diğer 5 ülke ile kıyaslandığında Türkiye'nin kamu sektörü üzerinden değil, özel sektör tabanlı bir büyüme sergilediği ortadadır. Bu büyüme sanayi kaynaklıdır."

Bakanın verdiği bilgilere göre, 10 bin dolar liginde yer alan diğer 5 ülke ile kıyaslandığında Türkiye, 2010 yılında yıllık bazda sanayi üretimini Japonya'dan sonra en fazla artıran ikinci ülke oldu. Bir önceki yılla kıyaslandığında 2010'da Almanya sanayi üretimini yüzde 10,9, Brezilya yüzde 10,5, Rusya yüzde 9 artırırken Türkiye 2010'da yüzde 13,1'lik bir sanayi üretimi artışı gerçekleştirmiştir. Bu büyüme yatırım temellidir. Diğer 5 ülke karşılaştırıldığında 'brüt sabit sermaye yatırımlarının reel GSYİH'ye katkısı' (yüzde 6) en yüksek ülke Türkiye. En yakın Brezilya'da dahi bu oran yüzde 3,8. Diğer ülkeler için bu oran yüzde 1,5'in altında seyrediyor. Bu büyüme iç pazarın güçlü olmasından kaynaklanıyor. 2010'da bir önceki yıla kıyasla yüzde 13,3'lük reel iç talep artışı ile 10 bin dolar ligindeki ülkeler içinde en yüksek artışa sahip ülke Türkiye oldu. En yakın takipçisi Rusya için bu oran yüzde 10,3 ve diğer 4 ülkenin ise yüzde 10'un altında kaldı. Türkiye büyürken ihracatını da artırdı. 10 bin dolar ligindeki ülkelerden Türkiye, Almanya ve Rusya ile birlikte 'mal ve hizmet ihracatının milli gelire oranı' yüzde 20'nin üzerinde olan 3 ülkeden biri oldu. Türkiye büyürken, kamu borçluluk oranını düşürdü. Türkiye 2010 yılı itibarıyla kamu borçlarının milli gelire oranı açısından Rusya'dan sonra (yüzde 10 civarında) en düşük değere sahip. Brezilya'da yüzde 60, Almanya'da yüzde 80, Japonya'da yüzde 100'ün çok üzerinde olan bu oran, Türkiye'de yüzde 40'lar civarında. Türkiye, 2010'da kamu borçlarının milli gelire oranını bir önceki yıla göre yüzde 8 civarında aşağı çekti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA