• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kış sizi üzmesin!
20 Ekim 2013 Pazar 09:11

Kış sizi üzmesin!

Kış mevsiminde, aracın soğuk hava şartlarında karşılaşabileceği problemlere karşı direncini artırmak için bakım yapılması büyük önem taşıyor.

Araç sahiplerinin kışlık bakımlarını yaptırmaları büyük önem taşıyor. Araçların hem kışlık bakımlarını hem de yolda sıkıntı çekmemeleri için genel bakımlarını yaptırmalarını öneren uzmanlar, sürücülerin masraftan kaçacağım derken daha fazla masrafla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte soğuk havalarda karşılaşılabilecek problemlere karşı araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmalarını öneren uyaran sanayi esnaflarından Suat Emre kışlık bakımın yapılmamasının telafisi güç problemlere ve ekonomik kayıplara yol açtığına dikkat çekti. Motorun soğuk havada çalışmasının güçleştiğini belirterek, bunun bazı tedbirlerle aşılabileceğini ifade eden Emre, bakım masrafından kaçan birçok sürücünün cebinden, kış boyunca ortaya çıkan arızalar sebebiyle daha fazla para çıkıyor. Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte otomobiller için kış kontrollerinin maliyeti, 100 TL ile 500 TL arasında değiştiğini bildiren Suat Emre, 'Bakımın yanı sıra kış şartlarında araçların verimli şekilde kullanılabilmesi için fren ve debriyaj balatalarının kontrol edilmesi ve lastik havalarının mevsime göre ayarlanması gerekiyor. Masraftan kaçınarak aracın bakımının yapılmamasının birçok riski beraberinde getirir.

Araçların kışlık bakımının maliyetinden kaçmak, güvenli sürüşü engeller ve yakıt tüketimini ve kaza riskini artırır. Her şeyden önce sabah araç çalışmayacaktır. Zorlukla çalıştırılsa bile verimli çalışmayacak ve yakıt tüketimi artacaktır, bakımsız motor düzensiz çalıştığı için yıpranma fazla olur ve aracın ömrü kısalır. Aracın diğer ekipmanları da görevlerini tam olarak yerine getiremeyeceği için kaza riski artar. Bakım masrafından kaçan araç sahipleri, 2-3 ayda bu paranın birkaç kat fazlasını tükettikleri yakıta ödemek zorunda kalır' şeklinde konuştu

Lastiklerinizi değiştirin
Yazlık lastiklerin kışlık lastiklerle değişmesi gerektiğini ifade eden Makine Mühendisi Beytullah Özdemir; ‘‘Mevsimine göre lastik kullanımınız, hem güvenliğiniz hem de yakıt ekonominiz açısından uygun olacaktır. Lastikler aracınızı yola tutunma uzuvlarıdır. 7 derecenin altında, yazlık lastikler hamur yapısından dolayı özelliklerini yitirecektir. Kışlık lastikler aracınızın yola gerektiği gibi tutunması sağlayarak sürüş güvenliğinizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra lastik basınçlarını iyi ayarlanması gerekir. Havanın içindeki nem ve diğer gazlar sıcaklık değişimlerinden etkilenip lastik basıncının değişimine yol açacaktır. Lastiklerinize nitrojen gazı basılması basıncınızın sabit kalmasını sağlayacaktır. Lastikler üreticinin istediği basınçta şişirilirse beklenilen performansı gösterebileceklerdir. Aracınızın güç aktarım organları olan kayışlarınızı kontrol ettiriniz. Kilometresi ( aracına göre değişen ortalama ile 60.000-100.000 km)gelmese dahi triger kayışı 5 yılda bir gevreme riski taşıdığı için değiştirilir. Yağışlı havalarda aracınızın silecekleri size iyi bir görüş açısı sağlayacaktır. Unutmayın alınan küçük tedbirler sizin canınızı sıkacak büyük olayların önlemidir’’ diye konuştu. SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA