• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kış ılık geçti kömür fiyatları düştü
02 Mart 2010 Salı 11:31

Kış ılık geçti kömür fiyatları düştü

Kış ayının ülke genelinde sert yaşanmaması ve ekonomik daralmanın da etkisiyle, bir önceki kış tonu 580 dolara kadar çıkan ithal kömürün fiyatı bu yıl 300 dolarda kaldı.

Kış ayının ülke genelinde sert yaşanmaması ve ekonomik daralmanın da etkisiyle, bir önceki kış tonu 580 dolara kadar çıkan ithal kömürün fiyatı bu yıl 300 dolarda kaldı.
    

Türkiye'de 40'dan fazla kentte kömür satışı yapan HFS Madencilik firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Hıfsı Soydemir, Türkiye genelinde kış ayının genel olarak sıcak geçtiğini, bu durumun kömür satışını azalttığını söyledi.
    

Konya gibi bazı kentlerde insanların neredeyse kışı hiç palto giymeden geçirdiğini dile getiren Soydemir, ''Kış ayının ülke genelinde sert yaşanmaması ve ekonomik daralmanın da etkisiyle, geçen yıl 580 dolara kadar çıkan ithal kömür fiyatı bu yıl 300 dolarda kaldı'' dedi.
    

Soydemir, önceki kış, kömür başlangıç satış fiyatının 350 dolar olduğunu, 2009 yılı ilk satış döneminde ise fiyatın 250 dolardan başladığını dile getirdi.
    

Bu kışın daha ılıman geçmesi nedeniyle ayda 30 torba kömür yakan bir apartmanın 20 torba kullandığını anlatan Soydemir, bunun arz fazlasına neden olduğu için fiyatın düştüğünü, kömür firmalarının da bekledikleri satış rakamlarını yakalayamadıklarını ifade etti.
    

Soydemir, doğal gaz toptan fiyatındaki artışa paralel olarak önümüzdeki günlerde vatandaşa yansıyan doğal gaz fiyatında da artış beklendiğini ifade ederek, ''Pek çok ilde apartman yöneticilikleri, tam olarak doğal gazın fiyatına güvenmediği için kömür kazanlarını önlem olarak söktürmedi. Doğal gazda fiyat artışlarının olması durumunda önümüzdeki dönem pek çok apartman, bu kış Konya'da olduğu gibi kömür yakabilir'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA