• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Kırsal Kalkınma Ödülü’ Konya Ticaret Borsası’nın
19 Ekim 2015 Pazartesi 10:43

‘Kırsal Kalkınma Ödülü’ Konya Ticaret Borsası’nın

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik’e kırsal kalkınmaya katkılarından dolayı ‘Yılın Ödülü’nü verdi.

Bu sene konusu 'Sosyal Koruma ve Tarım; Kırsal Refahın Arttırılması' olarak belirlenen 2015 Dünya Gıda Günü’nde 'Gıda arzı ve gıda güvenilirliği ile tarımsal kalkınma ve kırsal yoksulluk arasındaki kapsamlı politikaların ve sinerjinin geliştirilmesi, kırsalda yaşayanların sosyal haklarının iyileştirilerek, gelirlerinin ve kapasitesinin arttırılması' konuları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte konuşuldu.  Etkinliğine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, FAO Türkiye Politikalar Sorumlusu Ariella Glinni,  kamu kurumları, üniversiteler, mesleki kuruluşlar ile ilgili diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bakan Arzu, bakanlıkta düzenlenen "Dünya Gıda Günü" etkinliklerinde yaptığı konuşmada her yıl 1 trilyon dolarlık gıda israf ediliyor. Bu israf edilen gıdanın, eğer yarısını israf etmezsek dünyada aç nüfus kalmayacak" dedi.  Dünyada bugün 800 milyon insanın yoksulluk sınırında olduğuna dikkat çeken Bakan Arzu, "İhtiyacımız olan gıdanın 2,5 mislini üretirken, bir yandan da '800 milyon aç bir nüfus var ve dünyada yılda 10 milyon çocuk yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybediyor' dedi. O zaman dünyada adil olmayan bir gıda bölüşümü var demektir" görüşünü paylaştı. Üretilen gıdanın üçte birinin israf edildiğine işaret eden Bakan Arzu, her yıl 1 trilyon dolarlık gıdanın israf edildiğini söyledi. Bakan Arzu, "Bu israf edilen gıdanın, eğer yarısını israf etmezsek dünyada aç nüfus kalmayacak" dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Politikalar Sorumlusu Ariella Glinni de geçtiğimiz 20 yıl içerisinde sosyal koruma programlarının gelişmekte olan ülkelerde hızla artış gösterdiğini ve 2,1 milyar insana ulaştığını kaydetti.

Ödül töreni öncesi; Yüzyılı aşkın süredir tarıma, kırsal kalkınmaya, tarımsal ticarete hizmet eden, lisanslı depoculuk yatırımıyla, BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasaları ile  şeffaf ve küresel bir piyasa model ortaya koyan Konya Ticaret Borsası’nın hububat fiyatlarının günlük olarak oluştuğu en etkin merkez olduğu belirtilen bildiride;  Konya Ticaret Borsası’nın, sadece bunlardan  ibaret bir yapı olmadığı  tüm çalışanları ve yönetimiyle; üretim arzına yön veren, çiftçinin emeğini, sanayici ve tüccarın rekabet gücünü korumanın yanında; kırsal kalkınma ve refahın artırılmasını da kendine görev saymakta olduğu ifade edilerek ödüle layık görüldüğü belirtildi. Bakan Arzu, bildirinin ardından tarımsal alanda faaliyet gösteren Konya Ticaret Borsası’nın ödülünü Başkan Hüseyin Çevik’e verdi.

Ödül töreni ile ilgili bir açıklama yapan Çevik,  tarımın, tarımsal ticaretin ve kırsal kalkınmanın ajandalarının en üst sıralarında olduğunu belirterek, tarımı küresel anlamda üzerinde durulması gereken stratejik bir sektör olarak gördüklerini ifade etti.  Bu ödül sorumluluklarımızı artırmıştır. Hepimiz Türk tarımını, tarımsal ticareti ve kırsal kalkınmayı geliştirecek proje ve politikalara katılımla birlikte; bu ailenin, bu sektörün bir mensubu olmaktan gurur duyacak seviyeye getirelim. Çitçi eğitimine her zaman önem verdiklerini belirten Çevik, “Buğday Yetiştiriciliğinde Kalite’, ‘İzli Tarım Modeli’ gibi projelerle hemen hemen tüm bölgelere konusunda uzman öğretim elemanlarıyla birlikte gidilerek eğitim çalışmaları yapılmıştır. Bu eğitim çalışmaları sonucunda kalite ve verimde gözle görülür bir artış yaşanmış bu da kırsal kesimin gelirini artırmıştır. Kırsal kesimin refahı ne kadar artarsa ülke refahı da artacaktır” dedi.

Bakan Arzu ve konuklar plaket törenin ardından Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında açılan stantları gezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA