• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırmızı daha sağlıklı
28 Kasım 2012 Çarşamba 11:33

'Kırmızı' daha sağlıklı

Araştırmalara göre, antosiyanidin bakımından zengin olan kırmızı renkli meyvelerin hafıza kaybının azaltılmasında önemli katkısı var.
Çağımızda giderek yaşlanan toplumun en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilen bunama ve Alzheimer hastalığının önlenmesi, en azından gelişiminin geciktirilmesinde kırmızı renkli meyvelerin önemli rol oynadığını belirten Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, çilek, kiraz, vişne, siyah erik, nar, ahududu ve böğürtlenin antosiyanidinler bakımından zengin kaynaklar olduğunu söyledi.
Prof. Yeşilada, “Bu meyvelerin büyük bir kısmının ilkbahar ve yaz aylarında bulunması nedeniyle yıl boyunca düzenli antosiyanin ihtiyacını karşılamak amacıyla kurutulmuş kırmızı meyvelerden yararlanmak akılcı bir yaklaşım olur” dedi.
Deneysel ve klinik çalışmaların, bitkilerde bulunan polifenolik bileşiklerin insan sağlığı bakımından ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Yeşilada, şu bilgileri verdi:
ORTAK ÖZELLİKLERİ ANTİOKSİDAN ETKİLERİ
“Polifenolik bileşiklerin vücutta iş ve trafik stresi, yaşam şekli, beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli olumsuz etkenlere karşı koruyucu etkileri değişen derecelerde antioksidan etkileri ile açıklanıyor. Yeşil çayda bulunan kateşinler, elmada bulunan kersetin gibi flavonoitler ve diğerleri. Polifenolik bileşikler arasında bir başka önemli grup ise çiçeklere ve özellikle meyvelere kırmızı renklerini veren antosiyanidinlerdir. Antositanidinlerin suda çözünme özellikleri nedeniyle kurutulmuş kırmızı renkli meyvelerin bitki çayı halinde kullanılması bazı ilave avantajları taşımaktadır. Antosiyanidinler bakımından zengin olmasına karşılık gıda olarak tüketilemeyen bazı bitki kısımlarından da bitki çayları içerisinde yararlanılabilmektedir."
Prof. Yeşilada’ya göre, yapısı ne olursa olsun meyve ve sebzelerde ya da diğer bitkilerde bulunan polifenolik bileşiklerin ortak özelliği antioksidan etkileri. Bu etkilerine bağlı olarak kalp ve damar hastalıkları, kanserler, karaciğer hasarı, hafıza zayıflaması gibi önemli sağlık sorunlarının önlenmesi bakımından polifenolik bileşiklerce zengin diyetlerin uygulanmasının yararları klinik ve saha çalışmalarının bulguları ile de destekleniyor.
Farklı kimyasal yapılarda polifenolik bileşiklerin antioksidan etkilerinin de farklılık gösterdiğini belirten Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bu nedenle mümkün olduğunca çeşitli kaynaklarda bulunan polifenolik bileşiklerin tüketilmesi daha geniş bir etkinlik sağlayabilecektir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA