• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırım tatarları lideri Kırımoğlu Konyada
16 Nisan 2014 Çarşamba 13:15

Kırım tatarları lideri Kırımoğlu Konya'da

Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Türkiye’nin zor durumumuzda yanımızda olması, toprağımızı işgal edene çok önemli bir sinyal verdi” dedi.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından adına yapılan parkın açılışına katılmak üzere Konya’ya gelen Kırım Tatar eski Meclisi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte parka dostluğun nişanesi olarak çınar fidanı dikti. Fidanın dikilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kırım Türkleri’nin, Kırım Tatarları’nın 20. yüzyılda yaşadığı mezalimin insanlık tarihi adına karanlık bir sayfayı oluşturduğunu belirtti. Bugün taşıdıkları sosyal sorumlulukların temelinde Türkiye coğrafyası dışında yaşanılan olayların da izlerinin olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Kırımoğlu sadece Kırımlılar’ın değil, bizlerin de aynı zamanda kanaat önderi konumundadır. Bizler de kendi mücadelesini her zaman yakından takip ettik, destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Kırım Türkleri’nin, Kırım Tatarları’nın demokrasi, özgürlük, medeniyet mücadelesinin elbette başarıya ulaşacağına inanıyor ve geleceğin daha aydınlık olmasını diliyoruz” dedi.
Konya Valisi Muammer Erol ise, “Birlikte diktiğimiz bu çınarın kökü tarihin ve gönlümüzün derinliklerinde olan birlikteliğimizin çınarla birlikte çınar gibi ebediyete kadar uzun ömürlü olmasını diliyorum. İnşallah bundan sonra birlikte gerçekleştireceğimiz işlerin de ebediyete intikal eden dostluk ve kardeşliğin kilometre taşları olmasını ve gönül gönüle bundan sonra ebediyete kadar birlikteliğimizin sürmesini diliyorum. İnsanımızın, insanlarımızın, herkesin hak ettiğine inandığımız gibi ve özgür biçimde ve tüm demokratik insan haklarıyla birlikte devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.
 
“TÜRKİYE NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA TÜRK DÜNYASINA BÜYÜK DESTEĞİ OLUR”
Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra ilk kez 1992’de Konya’ya geldiğini belirterek, aradan geçen 20 yılda Konya’nın bambaşka olduğunu ifade etti. Kırımoğlu, “Ben o zaman geldiğimde burada tek bir üniversite vardı, şimdi 5 tane üniversite olmuş. Nüfusu da çok fazla olmuş, çok büyük inşaatlar var. Aslında 20 yıl içerisinde Türkiye çok gelişti, ekonomisi büyüdü. Türkiye dinamik ekonomilerden bir tanesi oldu. Biz bundan çok memnununuz. Çünkü Türkiye ne kadar büyük ve güçlü olursa, Türk dünyasına ve halklarına büyük bir manevi ve pratik destek olur. Bildiğiniz gibi şimdi Kırım Yarımadası, Kırım Tatarları çok zor durumda. Bizim topraklarımız yine Rusya tarafından işgal edildi. Bu işgal şimdi ne kadar devam edecek, bizim mücadelemiz nasıl şekillenecek. İsteriz ki kan dökülmesin ama dökülme ihtimali de var. Biz burada Türkiye’den manevi ve diğer destekleri bekliyoruz” dedi.
Kendi adına açılan parkla ilgili de esprili bir açıklama yapan Kırımoğlu’nun, “Aslında doğruyu söylemek isterim ki insan hayattayken, onun adını sokaklara ve parklara verilmesinin taraftarı değilim. Çünkü hayat uzun, bir yaramazlık yapsam ne yapacağız? İnşallah bu parkın ben ölene kadar ismini değiştirmeye sebep olmayacaktır” sözleri gülüşmelere sebep oldu. 
Türkiye’nin şu anda Kırım halkına çok manevi bir destek verdiğinin altını çizen Kırımoğlu, “Türkiye bizimle oldu ve bizim bu zor durumumuzda bize yardım elini uzattı. Bu da bizim toprağımızı işgal edene de çok önemli bir sinyal verdi” ifadelerini kullandı. 
Konuşmaların ardından Kırımoğlu, kendi adına yapılan parkın açılışını gerçekleştirdi. Programa, Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yanı sıra Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Rıfat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclis Başkan Yardımcısı Aslan Ömer Kırımlı, Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun da katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA