• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırım Rusyaya mı bağlanıyor?
06 Mart 2014 Perşembe 16:11

Kırım Rusya'ya mı bağlanıyor?

Kırım Özerk Cumhuriyeti parlamentosu, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması kararı alındığını duyurdu. Kararla ilgili 16 Mart'ta referandum yapılacak.
 
Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin parlamentosunda, bölgenin Rusya'ya bağlanması ve 16 Mart 2014'te referandum düzenlenmesi kararı alındı. 
 
Parlamentonun resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, bugün bölgenin geleceğiyle ilgili bir oturum düzenlendiği, oturuma katılan 81 parlamenterden 78'inin, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya'ya bağlanması yönünde oy kullandığı duyuruldu. 
 
Açıklamada, karar için on gün sonra referandum düzenleneceği ve "Kırım Ukrayna'nın bir parçası olarak mı kalsın yoksa Rusya'ya mı bağlansın" sorusunun yöneltileceği bildirildi.  
 
Nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını Rus ve Rusça konuşan nüfusun oluşturduğu  Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde, parlamentonun ezici çoğunluğu bu kesimin temsilcilerinden oluşuyor. 27 Şubat 2014'te parlamentonun Rus askeri olduğu daha sonra anlaşılan silahlı gruplarca ele geçirilmesinin ardından parlamentoda Kırım'ın geleceğine ilişkin görüşmeler yapılmaya başlamıştı. Oturumlarda, tek taraflı olarak, yeni parlamento başkanı ve başbakan da seçilmişti. Ancak Ukrayna yasalarına göre, söz konusu görevlere getirilecek isimlerin yanısıra referandum gibi pek çok karar için Kiev'deki merkezi hükümetin onayı gerekiyor. Bu nedenle Ukrayna'daki yönetim,Kırım parlamentosunun 27 Şubat'tan sonra aldığı kararların tek taraflı olduğunu vurguluyor.
 
Rusya Milli Güvenlik Konseyi olağanüstü toplandı
 
Rusya Milli Güvenlik Konseyi, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun Rusya'ya katılma karı üzerine olağanüstü toplandı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'in başkanlığındaki Milli Güvenlik Konseyi toplantısında, Ukrayna’daki mecvut durum ve Kırım Parlamentosunca kabul edilen Rusya'ya katılma kararının değerlendirildiğini bildirdi.
 
Donetsk Valiliği boşaltıldı
 
Öte yandan Ukrayna'nın Donetsk şehrinde Rusya yanlısı göstericiler tarafından işgal altında olan Donetsk Valiliği, sabaha karşı güvenlik güçlerinin müdahalesiyle boşaltıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA