• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırgızistanda devlet sarayı ateşe verildi
08 Nisan 2010 Perşembe 16:41

Kırgızistan'da devlet sarayı ateşe verildi

Kırgızistan'da Devlet Başkanlığı Sarayı yağmalanmaya devam ediliyor.Resmi rakamlara göre olaylarda ölü sayısı 68 oldu...
Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te biralışverişmerkezini yağmalama girişiminde bulunan gruba ateş açıldı.

Türk Büyükelçiliğinin yakınında bulunanalışverişmerkezine girmeye çalışan grup, dükkan sahipleri ve özel güvenlik görevlilerinin ateş açması üzerine arka sokaklara kaçtı. Grubun toplanarakalışverişmerkezineyenidengirmeyi deneyeceği belirtiliyor.

Bu arada Devlet Başkanlığı Sarayı yağmalanmaya devam ediliyor. Binadan dumanlar yükselirken, başkentin çeşitli mahallelerinden de silah sesleri yükseliyor.

Ülkenin farklı kentlerinden gelen muhalefet yanlısı göstericilerin uzun zamandır yemek yemediği belirtiliyor.

Geçici hükümetin lideri Roza Otunbayeva ise taraftarlarına yemek dağıtmak üzere çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

GEÇİCİ HÜKÜMET PARLAMENTOYU FESHETTİ

Kırgızistan'da muhalefet, önceki gün başlayan olaylardan sonra parlamentoyu feshederek, iktidarı ele geçirdiğini ilan etti.

Muhalefetin, Talas kentinde önceki gün valilik binasını işgal etmesiyle başlayan olaylar dün Narın ve başkent Bişkek'e yayıldı.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve şok bombalarıyla müdahalesinin yeterli olmaması üzerine gerçek mermilerle kalabalıkları dağıtmaya çalıştığı olaylarda muhalefete göre 100 kişi öldü, sağlık bakanlığı ise 68 kişinin hayatını kaybettiğini, 520 kişinin yaralandığını bildirdi.

İstifası istenen Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev ise başkent dışına kaçtı. Bakıyev'in güneydeki Celalabad kentine gittiği ve orada taraftarlarını toplamaya çalıştığı belirtildi.

Geçici hükümetin başına geçen, beş yıl önce Bakıyev'in iktidara gelmesinde payı olan eski Dışişleri Bakanı Roza Otunbayeva, Devlet Başkanı'nın istifa etmesini isteyerek, "Geçici hükümet iş başında ve bu hükümetin başkanıyım" dedi.

Bişkek'teki parlamento binasında gazetecilere açıklama yapan Otunbayeva, geçici hükümetin, anayasanın hazırlanacağı ve özgür ve adil devlet başkanlığı seçimleri için koşulların oluşturulacağı 6 ay boyunca görev yapacağını belirtti.

Otunbayeva, Oş ve Celalabad kentlerinin dışında tüm ülkenin geçici hükümetin denetiminde olduğunu, silahlı kuvvetler ve sınır muhafızlarının yeni hükümeti desteklediğini de kaydetti.

Ülkedeki yolsuzluk, yakınları kayırma politikası ve üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşayan 5,3 milyon nüfuslu ülkede artan fiyatlar yüzünden başlayan olaylar, Bakıyev'in başkentten kaçmasına yol açtı.

Göstericilerin, Bakıyev'in terk ettiği hükümet binasını yağmaladığı, kent merkezindeki iş yerlerinde talanların gece boyunca sürdüğü bildirildi.

Görgü tanıkları, uçakla önce Oş'a oradan da kendi kalesi olan Celalabad'a geçen Bakıyev'in yüzlerce yandaşının da Oş kentinde muhalefet taraftarlarıyla çatıştığını aktardı. Bakıyev karşıtlarının Oş'taki hükümet binasının kontrolünü ele geçirdiği de belirtildi.

Bu arada Kırgızistan'a ABD ile birlikte en büyük yardımı yapan Çin ve Rusya, olaylardan endişe ettiğini bildirirken, ABD Dışişleri Bakanlığı, Manas kentinde bulunan Amerikan askeri üssünün faaliyetlerin olaylardan etkilenmediğini açıkladı.

Kırgızistan'daki geçici hükümet de ABD ile yapılan üs anlaşmasının şimdilik yürürlükte kalacağını açıkladı.

Bakıyev, 2005'te Otunbayeva'nın da öncülüğünü ettiği protestolar sonucunda, "Lale Devrimi"yle Askar Akıyev'i devirerek iktidara gelmişti.

PUTİN, OTUNBAYEVA İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kırgızistan'da meclisi feshettiğini açıklayan geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva ile telefonda görüştü.

Putin'in sözcüsü, Otunbayeva'nın telefon görüşmesinde Kırgızistan'ın tamamıyla kontrolü altında olduğunu söylediğini belirtti.

Kırgızistan'da muhalefet, önceki gün başlayan olaylardan sonra parlamentoyu feshederek, iktidarı ele geçirdiğini ilan etmişti. Olaylarda muhalefete göre 100, Sağlık Bakanlığına göre 68 kişi hayatını kaybetti.

KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN'LA SINIRINI KAPATTI

Kazakistan'ın, Kırgızistan'la sınırını kapattığı öğrenildi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, dünkü olayların ardından Kazakistan Kırgızistan'la sınırlarını kapattı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, alınan kararın Kazak vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak amacı taşıdığını bildirdi.

Kırgızistan'daki olaylar sırasında ilk belirlemelere göre 1 Kazak vatandaşının hayatını kaybettiğini ifade eden Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Askar Abrahmanov, 26 yaşındaki Kazak vatandaşının Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaşadığını, buradaki protesto gösterileri sırasında hayatını kaybettiğini belirtti.

Kazakistan'da yaşayan Kırgız vatandaşlarının da isterlerse kendi ülkelerine gidebileceğini ifade eden yetkililer, bunun dışındaki geçişlere izin vermeyeceklerini söyledi.

ÖZBEKİSTAN, KIRGIZİSTAN SINIRINI KAPATTI

Özbekistan, muhalefetin hükümeti ele geçirdiği Kırgızistan'la olan sınırını kapattı.

Kırgız sınır hizmetleri sözcüsü Dizhodar Isakonov, telefonla yaptığı açıklamada, "Özbek tarafının talebi üzerine Özbek-Kırgız sınırında insanların ve araçların geçişi askıya alındı" dedi.

GÖSTERİCİLER BAKIYEV'E KARŞI ÖFKESİNİ DİLE GETİRİYOR

Kırgızistan'da Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in iktidarını deviren muhalefet, Bakiyev'e karşı öfkesini dile getiriyor.

Okul müdürü olduğunu söyleyen Nurali Baymatoviç, "Bakiyev iktidarı halktan çaldı, şimdi de halk iktidarı aldı" diye konuştu.

Bakıyev'in yağmalanan evindeki radyatörleri söken Baymatoviç, radyatörleri okullara takacaklarını bildirdi. Baymatoviç, "Radyatörleri okullara takıp, Kırgız çocuklarının geleceklerini hazırlamaya yardım edeceğiz. Onun için yaptığımız tam olarak yağma olarak nitelendirilemez" dedi.

Devrik iktidarın halkın sabrını çok zorladığını belirten Baymatoviç, "Sonunda patlama oldu" diye konuştu.

Bakıyev'in eşinin mücevherlerle çekilmiş, yırtılmış bir resmini kalabalığa gösteren bir gösterici, "Halk zor geçinirken, bakın Bakıyev'ler nasıl yaşıyormuş, resimdeki şu elmaslara bir bakın" diye bağırdı.

Kırgızistan'da muhalefet, önceki gün başlayan olaylardan sonra parlamentoyu feshederek, iktidarı ele geçirdiğini ilan etti.

Muhalefetin, Talas kentinde önceki gün valilik binasını işgal etmesiyle başlayan olaylar dün Narın ve başkent Bişkek'e yayıldı.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve şok bombalarıyla müdahalesinin yeterli olmaması üzerine gerçek mermilerle kalabalıkları dağıtmaya çalıştığı olaylarda muhalefete göre 100 kişi öldü, sağlık bakanlığı ise 68 kişinin hayatını kaybettiğini, 520 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA