• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kiracınızı kızdırırsanız yandınız!
25 Mart 2009 Çarşamba 08:55

Kiracınızı kızdırırsanız yandınız!

Kiracısı ile arası kötü olan ev sahipleri için bugün en riskli gün.
Kiracısı ile arası kötü olan ev sahipleri içinbugün en riskli gün. Çünkü kira geliri beyannamesi bugün sona eriyor veev sahibine kızgın kiracıların Maliye’ye ihbar oranı da giderek artıyor.

Maliye Bakanlığı uzmanları son dönemde, kiracılardan yoğun bir şekilde ihbardilekçesinin gelmeye başladığını söyledi. Yapılan araştırmalarda, evsahibi ile kavga eden veya kira artışını yüksek tutan ev sahiplerinin,kiracılar tarafından Maliye’ye vergisini ödemiyor diye şikayet edildiğibelirlendi.

Kiracılardan gelen ihbarların bir kısmı gerçek çıkarken bir kısmının ise husumet nedeniyle yapıldığı saptandı.

1 Kasım’dan itibaren başlayan 500 TL’nin üzerindeki kira gelirlerinin, finans kuruluşu aracılığı ile ödenmesine ilişkin düzenlemenin ardından, MaliyeBakanlığı kiradaki konutlarla ilgili bir veri ambarı oluşturdu.Ambarda, finans kuruluşlarından kira gelirleri ile ilgili bilgilertoplanarak, ev sahiplerinin kira beyanları ile karşılaştırıldı. Ayrıca,bazı illerde ise saha denetimleri yapılarak, kiracıların konutlara nekadar kira ödedikleri tespit edildi. Maliye denetim elemanlarınınincelemelerinde, gelen ihbarların bir kısmının gerçek çıktığı ve evsahipleri ile ilgili inceleme yapıldığı bildirildi. Öte yandan meskenkira gelirlerinde 2 bin 400 lira, iş yeri kira gelirlerinde ise 19 bin800 lira istisna uygulanacağını belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA