• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimseyle bir rövanş söz konusu değil
01 Eylül 2010 Çarşamba 23:12

Kimseyle bir rövanş söz konusu değil

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Anayasa Paketinde itiraz edilen konuların HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili olarak yapılan değişiklikler olduğu belirterek, 'Türkiye'de hukukun
TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Anayasa Paketinde itiraz edilen konuların HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili olarak yapılan değişiklikler olduğu belirterek, "Türkiye'de hukukun üstünlüğünü hep beraber gerçekleştirmek zorundayız. Bu gidiş hukukun üstünlüğünün kabulu anlamına gelmektedir."Kimseyle bir rövanş söz konusu değil ." dedi.  
 
TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Anayasa paketinde itiraz edilen konuların HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili olarak yapılan değişiklikler olduğu belirterek, "Türkiye'de hukukun üstünlüğünü hep beraber gerçekleştirmek zorundayız. Bu gidiş hukukun üstünlüğünün kabulu anlamına gelmektedir. Kimseyle bir rövanş söz konusu değildir." dedi.

TÜRK MİLLETİNİN ÖNÜ AÇILACAK

Konya'da AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden ve Anayasa değişiklik paketi ile ilgili basın toplantısı düzenleyen TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, yapılan değişikliğin Türk Milleti'nin hayrına olacağını söyledi. Pakdil, "Buradan çıkacak olan sonuç Türk Millleti'nin önünü açacaktır. 13 Eylül'den sonra bireyi öne alan ve devletin milletin hizmetinde bir örgüt olduğu hakikatını ortaya koyan bir yapı çıkacaktır. Bu yapının neticesinde de daha istikrarlı daha güvenli bir Türkiye'ye hep beraber koşacağız.

Her biririz bu milletin bekası ve yükselmesi için çalışıyoruz. Ortaya çıkacak olan kararla milletin kararı olacaktır. Milletin verdiği bu karar hepimizin kabul etmesi gereken bir karar olacaktır." dedi.

DARBE ANAYASALARI VAR

1960 ve 1980 yıllarında ihtilallerin neticesinde ortaya çıkmış bir anayasa olduğuna dikkat çeken Pakdil, "İhtilal yapan kadroların ortaya koymuş olduğu Anayasalar o günkü şartlar içinde oylanmıştır. Darbecilerin Anayasa yapma mantığına evet, ama milletin seçmiş olduğu milletvekilleri, TBMM böyle bir şey yapamaz, milletimiz de bunu onaylayamaz anlayışındaki bir görüşü kabul etmemiz mümkün değildir. Milletimizin her zaman Anayasa değişikliklerini kabul etme hakkı vardır. TBMM'nin de yasama organı olarak Anayasa değişiklikleri ile ilgili üzerine düşen görevleri yerine getirme sorumluluğu vardır. Anayasaya bu anlamda 'Hayır' derken daha önceki ifade etmiş olduğu bütün görüşleri siyasi parti yetkililerimizden düşünmesi gerektiğini ifade ediyorum" dedi.

KİMSEYLE RÖVANŞ SÖZ KONUSU DEĞİL

Anayasa paketinde itiraz edilen konuların HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ile ilgili olarak yapılan değişiklikler olduğuna dikkat çeken Pakdil şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi'nin değişikliği ile ilgili olan hususlar Anayasa Mahkemesi tarafından bile seçilme hususları dışında çok ciddi bir eleştiri gelmemiştir. Bunun da Anayasa metnine temel hukuk metni olarak uygun olduğu kanati ortaya çıkmıştır. HSYK ile ilgili olarak da bütün hakim ve savcılarımızın katılacağı yeni bir yapılanmanın çok daha demokratik ve hukuka uygun olacağı düşünüyorum. Türkiye'de hukukun üstünlüğünü hep beraber gerçekleştirmek zorundayız. Bu gidiş hukukun üstünlüğünün kabulü anlamına gelmektedir. Kimseyle bir rövanş söz konusu değildir. 12 Eylül döneminde çekilen çok büyük acılar vardır. Izdıraplar vardır. Bunları yaşayan insanların da bunları unutması söz konusu değildir. Bunların acıları halen devam etmektedir. Burada hayatını kaybeden insanlar olduğu gibi, bütün çalışma hayatı alt üst olan, diplomaları geçersiz hale gelen, aileleri ile birlikte bir sendrom yaşayan, sıkıntılara düşen insanlar da olmuştur. Tabiki bunların kabul edilmesi mümkün değildir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA