• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimseye borcumuz yok
26 Mart 2009 Perşembe 14:15

'Kimseye borcumuz yok'

Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, başkanlık dönemi boyunca borçlanmadan yatırım yaptıklarını söyledi.

Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, başkanlık dönemi boyunca borçlanmadan yatırım yaptıklarını söyledi. İşçiye, memura, tedarikçi esnafa ve devlete borçlarının olmadığını ifade eden Başkan Esen, ayrıca belediyenin mülk bakımından da zengin olduğunu ifade etti.

Türkiye’de belediyelerin personel maaşlarını veremez duruma düştüğü dönemlerde bile çalışanların sosyal haklarını, maaş ve ikramiyelerini düzenli olarak ödediklerini, bunun yanında yatırıma da devam ettiklerinin altını çizen Adem Esen, “Selçuklu Belediyesi olarak ne işçimize, memurumuza, müteahhide, maliyeye ne de devletin diğer kurumlarına borcumuz var. Bu çerçevede Selçuklu Belediyesine Vergi Uyum Ödülü verildi. Biz de bunu politika olarak benimsedik. Bu doğrultuda bütçemizin %60’ını yatırımlara ayırdık. Türkiye’nin en güzel spor salonlarından birini şehrimize kazandırdık. Yine, Türkiye’de ilk defa bir belediye olarak büyük tarihi eserlerin restorasyonunu yaptık. Bazı Büyükşehir Belediyelerinden daha fazla asfaltlama çalışmalarımız oldu” dedi.

Belediyenin taşınmaz mülklerini satmadan kendilerine kaynak bulduklarına dikkat çeken Esen, Selçuklu Belediyesi’nin şehircilikte Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi.
 
Adem Esen, “Selçuklumuzun farklı yerlerinde, farklı pafta ve adalarında yaklaşık 138.5 milyon TL’ lik büyük arsa stokumuz bulunmakta, küçük hisselerle bunu hesapladığımızda ise bu rakam 250 Milyon TL’ye yaklaşmaktadır. Borçsuz bir belediye olarak büyük arsa satışlarımız olmadı. Emlak vergilerinden alacağımız ise yaklaşık olarak 13 milyon TL civarındadır. Selçuklu Belediyesi olarak alacaklarımızı ve borçlarımızı takip edip zamanında aldık ve ödedik. Biz bunu belediyemizin her kuruşuna sahip çıkma ve ‘Belediye Malı Yetim Malı’ prensibiyle başardık. İnanıyorum ki ülkemizdeki tüm kamu-kurum ve kuruluşları alacakları ve aynı zamanda vereceklerine duyarlı olurlarsa, ülkemiz ve kurumlarımız daha güçlü ve iyi noktalara gelir” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA