• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimsenin cesaret edemediği projelere imza atıyoruz
21 Mayıs 2012 Pazartesi 14:22

'Kimsenin cesaret edemediği projelere imza atıyoruz'

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Kentsel Dönüşüm Yasası ve Eczacılar ve Eczaneler Yasası konusunda d
TBMM İdare Amiri ve AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan “Kentsel Dönüşüm Yasası” ve “Eczacılar ve Eczaneler Yasası” konusunda değerlendirme yaptı.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) İdare Amiri Mustafa Kabakcı, geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan “Kentsel Dönüşüm Yasası” ve “Eczacılar ve Eczaneler Yasası” konusunda değerlendirme yaptı.
 
Mustafa Kabakcı yazılı açıklamasında şunları söyledi; “Bilindiği üzere bu hafta toplumun büyük bir kısmını yakından ilgilendiren iki yasa TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek kanunlaştı. Bunlardan birincisi halk arasında Kentsel Dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun tasarısıdır. Bu tasarının kanunlaşması ile Türkiye Modern ve güvenli bir şehir yapısına kavuşacaktır. Aslında bu kentsel dönüşümde devrim niteliğini taşıyan bir kanundur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde, bu yasa ile şehirler adeta yeniden inşa edilecektir. İnsan hayatı hiçbir değerle ölçülemez. Allah korusun 5-6 büyüklüğünde bir depremde onlarca vatandaşımızı kaybediyoruz. Bunun için afetlere dayanıklı, modern, çevreci, enerji tasarruflu binalar yapılacak.
 
Ak Parti İktidarları hemen hemen hiç kimsenin cesaret edemeyeceği bir projelere imza atmaya devam ediyor.Kentsel dönüşüm yasası çok büyük bir projedir. Öncelikle deprem tehlikesi yaşayan bölgelerde yapısal olarak zayıf olan binaların yıkılarak yerlerine  9-10 büyüklüğündeki depremlere dayanıklı binalar yapılacaktır. Hükümetimiz bunun için ilk etapta 2-B arazilerinden gelecek olan 5 Milyar Türk Lirası ile projeye başlayacak ve 15 yıla yayılacak ve 2.5 Trilyon liraya mal olacaktır. Dönüşümün başladığı bölgelerde öncelikle vatandaşlarımızın rızası gözetilecek, vatandaşlarımız hiçbir şekilde madur edilmeyecektir Ayrıca bu proje inşaat sektörününde canlanmasına vesile olacak ekonomimizin büyümesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca proje ile tarihi yapıların ortaya çıkarılmasıda hedeflenmektedir.

İkinci yasalaşan kanun ise; 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıdır. Yasa ile eczane dağılımında eşitlik ve eczane sayısının belirli bir plan dâhilinde artmasının sağlanması, eczanelerden halka ulaştırılan ürün gamının genişletilerek hem halk sağlığının hem de eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yasaya göre eczanelerde “Lokman Hekim ilacı” diye nitelenen bitkisel tıbbi ürünlerin yanı sıra ziraat ve veterinerlikte kullanılan ilaçlar ile kimyevi maddeler de satılabilecek. Böylece bu tür maddelerin sadece eczanelerde satılması ile kontrolsüz ve bilinçsiz kullanıldığında insan sağlığını tehdit edebilecek bitkisel tıbbi ürünlerin denetime alınması sağlanmış olacak. Bu iki yasanında vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”  Dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Konya’da fener alayı coşkusu
  • Akyürek, "Konya geleneği olan şivlilik"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA