• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimse süreç üzerinden siyaset yapmasın
04 Nisan 2013 Perşembe 16:07

'Kimse süreç üzerinden siyaset yapmasın'

PKK'nın silah bırakma süreci Doğu ve Güneydoğu'da etkisini gösterdi. Terör yüzünden yıllardır yatırım yapılmayan bölgede söylemler değişti.
PKK'nın silah bırakma süreci Doğu ve Güneydoğu'da etkisini gösterdi. Terör yüzünden yıllardır yatırım yapılmayan bölgede söylemler değişti. Süreci değerlendiren patronlar, Batıdaki iş adamlarına açık çağrıda bulundu: "Bölgemize gelerek yatırım yapmalarına ihtiyacımız var. Ama gelmemeleri durumunda da oturup yıllar yılı gelmelerini beklemenin bir anlamı yok."
AK Parti hükümeti tarafından başlatılan çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan değişim, iş dünyasında da etkisini gösterdi.
Bölgede gözle görülür bir rahatlamayı ve insanların geleceğe umutla bakmalarını sağlayan çözüm sürecine, bölgede etkin olan iş dünyasının da desteği artarak devam ediyor.
Süreçle ilgili açıklamada bulunan Van Ticaret Borsası (VATBO) Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak, memnuniyetle karşıladıkları sürece herkesin katkı sunması gerektiğini söyledi.
Yıllar yılı beklemenin anlamı yok
Barış ve huzur ortamının iş dünyası için çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Irak, 'Batıdaki iş adamlarının bölgemize gelerek yatırım yapmasına ihtiyacımız var. Gelmeleri halinde onlara gönlümüz, kucağımız, her şeyimiz açıktır. Ama gelmemeleri durumunda da oturup yıllar yılı gelmelerini beklemenin bir anlamı yok. Hatta bu bizim psikolojik olarak ruh halimizi de bozmaktadır. Bunun çözümü, yeni teşvik düzenlemeleri yapılmalı ve bölgedeki girişimcinin sahaya indirilmesi hedef alınmalı' dedi.
Irak, sürecin komşu ülkelerle sınır ticaretine de katkı sağlayacağını bildirerek, sınır ticaretindeki kota, mevsim kısıtlaması ve çeşitlilik sınırlamalarının kaldırılması gerektiğini ifade etti.
Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çiçeksay da çözüm sürecini bölge ve ülke adına 'şans' olarak nitelendirdi.
Bölgede terör meselesinin bitiyor olmasının iş dünyasını umutlandırdığını anlatan Çiçeksay, sürecin bugünkü heyecanıyla devam etmesi durumunda bölgenin 10 yıl sonra ekonomik olarak ciddi mesafe katedeceğini dile getirdi.
Doğu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu da çözüm sürecinin ülke genelinde büyük bir rahatlama sağladığını bildirerek, terör nedeniyle yıllarca büyük acılar çekildiğini, maddi ve manevi büyük kayıpların yaşandığını kaydetti.
Kimse süreç üzerinden siyaset yapmasın
'Bu süreç Allah'ın izniyle ülkeye ışık olacak' diyen Kandaşoğlu, şöyle konuştu:
'Hükümetimizin, özellikle de Sayın Başkan'ımızın yaptığı bu ataktan dolayı çok mutluyuz. Ben siyasilerden özellikle rica ediyorum. Kimse bunun üzerinden siyaset yapmasın. Bizlere, ülkemize yazık oluyor. 30 yılda neler kaybettiğimizi herkes çok iyi biliyor. Bu bir barıştır ve barışın içerisinde siyaset, fitne olamaz. Bu süreçle ilgili iyi şeyler söylemek, katkı sunmak lazım. Herkes bu süreç sonunda mutlu olacak, hiç kimse pişmanlık duymayacak, bunun garantisini veriyorum.'
Ülke içinden ve Avrupa'dan bölge illerine yatırım yapmak isteyen çok sayıda firma bulunduğuna değinen Kandaşoğlu, sıkıntıların çözülmesiyle bu yatırımların da rahatlıkla geleceğini söyledi.
'Sermaye, güvenli yerde yatırım yapar'
Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Sinan Hakan da Doğu ve Güneydoğu'daki iş adamları olarak yeni döneme dinamik ve enerjik şekilde girmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Sermayenin güvenli yerde yatırım yaptığına dikkati çeken Hakan, şöyle dedi:
'PKK'nın silahlı güçlerinin sınır dışına çıkması çok önemli. Bu süreç eğer sağlıklı şekilde başlar ve devam ederse Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin ekonomik anlamda çok önemli bir merkezi olacaktır. İş adamlarımız da bu saatten sonra güvenliği bahane edip buralara gelmezlik etmesin. Bu sürece hepimizin çok net ve cesur bir şekilde destek sunması lazım. Bizim bu cesarete ihtiyacımız var.'
Çoklar Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çok ise sürece en fazla sevinen kesimin bölgedeki üreticiler olduğuna işaret ederek, sürecin ilerlemesi ve yeni teşviklerle yatırımcıların da yüzünü bölgeye döneceğini ifade etti.
'Bölge, Türkiye ve Ortadoğu'nun hayvan deposu olacak'
Ekonomide Değişim Hareketi Sözcüsü Necdet Takva da yıllardır güvenlik gerekçesiyle çıkılamayan yaylaların açılmasıyla hayvancılığın canlanacağını, bölgenin, Türkiye ve Ortadoğu'nun hayvan deposu haline geleceğine dikkati çekti. Van'ın, İran ile 380 kilometrelik sınırı olduğunu fakat aktif bir sınır kapısı bulunmadığına işaret eden Takva, 'Türkiye ile İran arasında düzenli olarak sınır güvenliğine ilişkin toplantılar yapılıyor. Bu toplantıların, yaşanan gelişmelerin ardından ikincil önemde ele alınacağını, yerini ekonomik iş birliği toplantılarına bırakacağını söyleyebiliriz' ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA