• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimliğini kaybetti zengin oldu!
30 Ekim 2010 Cumartesi 11:46

Kimliğini kaybetti zengin oldu!

İşçi Şaban Çakmak hesabında 1 milyon lira olduğunu savcı uyarınca öğrendi.
İşçi Şaban Çakmak hesabında 1 milyon lira olduğunu savcı uyarınca öğrendi. Kimliğini kaybeden Çakmak'ın adına şirket kurulup hesabına para yattığı ortaya çıktı. Kimliğini kullananlardan şikâyetçi olan Çakmak, "neme lazım" diye paraya el sürmedi

Bugüne kadar dört kez nüfus cüzdanını kaybeden fabrika işçisi Şaban Çakmak, şans eseri başına hiçbir bela gelmediği gibi kaybettiği son kimlik sayesinde milyoner oldu. Yıllar önce kaybettiği kimlikle iflasını veren kârlı bir şirkete makina satışı yapmış gibi görünen Şaban Çakmak'a 1 milyon TL para kaldı. Çakmak'ın hesabına daha önce de yüklü miktarda para yatırıldı. Ancak Çakmak birkaç yıl boyunca zengin olduğunu bilmeden yaşadı. Hatta hesabının bulunduğu bankanın görevlileri kendisine, "Sizin hesabınızda yüklü miktarda para var, haberiniz var mı?" dedikleri halde durumu fark edemedi. Patronum bazen işçilerin maaşlarını vermek için "hesabıma 20-30 bin yatırıyor, o paradır" diye düşündü.

SAHTESİ İÇİN SUÇ DUYURUSU
Oysa gerçek farklıydı. Çakmak'ın birkaç ayrı hesabına, adına kurulan şirketin ticari faaliyetlerinden elde edilen yüklü meblağlar yatırılmıştı. Şaban Çakmak'a, son olarak iflas eden bir şirketin 1 milyon lira borcu var. Bu meblağ, Safir adlı silah fabrikasında montaj işçisi olarak çalışan Çakmak'ın hayatında bir arada görmediği bir meblağ. Ancak Çakmak bu parayı almıyor. Savcılık da daha önce Çakmak'ın hesabına biriken para ile iflas nedeniyle alacaklı göründüğü 1 milyon TL'ye el koydu. Şaban Çakmak da adına ticari faaliyetlerde bulunan gerçek kimliği meçhul sahte Şaban Çakmak hakkında suç duyurusunda bulundu. Çakmak'ın dört kez kimliğini kaybetmesi ve son olarak 1 milyon lira kazanması Emniyet yetkililerinde şüphe uyandırdığı için farklı pozisyonlarda (ayakta, oturarak, çömelerek) imzası alındı ve şirketi kuran kişinin imzası ile karşılaştırıldı.

BAŞINA TALİH KUŞU KONDU
Şaban Çakmak, geçen temmuzda Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan çağrı üzerine soluğu adliyede aldı ve başına talih kuşu konduğunu anlayınca şaşkına döndü. Savcı tarafından Kadıköy Adliyesi'ne çağrılan Şaban Çakmak'a burada "Senin 1 milyon TL alacağın var. Daha doğrusu tam 985 bin TL alacaklısın" denilince "Bir yanlışlık var, benim o kadar param yok" dedi. Savcı, bunun üzerine sahibi intihar eden Erteknik adlı bir şirketin Şaban Çakmak'a ait bir firmadan makine aldığını ve borçlandığını söyledi. Çakmak, "Benim şirketim yok" deyince gerçek ortaya çıktı. Birileri kimliğini kaybeden Şaban Çakmak adına şirket kurmuş ve Erteknik adlı şirkete mal satmıştı. Savcının verdiği bilgiye göre Erteknik'in, Şaban Çakmak dışında biri Konya'dan, diğeri İstanbul'dan olmak üzere biri kadın iki kişiye daha borcu vardı. Ancak alacaklı görünenlerden 'en zengini' Şaban Çakmak'tı. Kaybettiği kimlik âdeta piyango gibi dönmüştü Şaban Çakmak'a. Ne var ki Çakmak, şansına düşen 1 milyon TL'yi reddetmeyi seçti. Ancak parayı almamasının sebebi Kemal Sunal filmlerinin unutulmaz karakteri Şaban gibi 'saf' biri olması değildi. Şaban Çakmak, "Bu işin içinde bir Çapanoğlu var. Neme lazım, daha sonra da borçlu çıkarırlar" diyerek parayı almamakta direniyor. Şaban Çakmak, başından geçen ilginç olay hakkında "Dava sürüyor, parayı almayacağım" demekle yetindi.

ÇETENİN ELEMANLARI ARANIYOR
Şaban Çakmak kaybettiği kimlik sayesinde payına düşen 1 milyon TL'yi almamakta direniyor. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı, şimdi, Çakmak'ın verdiği ifade üzerine farklı bir boyut kazanan olayı organize suçlar yönünden soruşturuyor. Savcılık, kaybedilmiş kimliklerin sahipleri adına kurulan şirketleri kullanarak, iflasını veren firmalardan para aldığı sanılan çetenin elemanlarını arıyor. Şaban Çakmak'ın ilginç alacak davası, Kadıköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülüyor. 2010/596 ve 2010/604 numara ile kaydedilen iki ayrı davada Şaban Çakmak 'davacı' olarak görünüyor. Müflis Erteknik Makina ise davalı konumunda. İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına göre Erteknik Makine Takım El Aletleri Ticaret A.Ş. iflas halinde. 145737/0 sicil numaralı firmanın iptal tarihi 17 Temmuz 2008. Şirketin iş sahası, fabrikalarda ve tamir-bakım işyerlerinde kullanılan makine ve malzemelerin satışı.

'Alacağım yok' diye imza verdi

Eşi Sündüz Çakmak olayı şöyle anlattı:
"Temmuzda Kadıköy Savcılığı'ndan bir kâğıt geldi. Bir milyon alacaklı görünüyormuşuz. Önce şaşırdık tabii. Sonra Şaban'ın nüfus cüzdanının kaybolduğunu hatırlayınca bu işlerin içinde çete olduğunu anladık. Şaban işi gereği hep dışarıda geziyordu, kimliğini kaybetmiş, nerede kaybettiğini bilmiyor. Biz zayi ilanı verip olayı unutmuştuk. Meğer biri onun adına şirket kurmuş. TC kimlik no aynı, anne baba adı ve adres aynı. Savcı, Şaban Çakmak adına faturalar falan göstermiş. Dediklerine göre Erteknik'in sahibi intihar etmiş. Adamın intiharından sonra şirket iflasını vermiş, muhasebeci de işin içinde olabilir diyorlar. Erteknik'in, Şaban adına kurulan firmaya borcu var gözüküyor. Şaban güya onlara makina satmış. Adına kurulan şirket fatura kesmiş. Şirket iflasını verdiği için o parayı verirlermiş. Hesabı kabarık görünüyormuş. Biz zengin değiliz, dört çocuğumuz var, parayı almayacağız. Hatta Şaban, 'Alacağım yoktur' diye kâğıt imzalayıp verdi."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA