• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimler ıslah olacak?

20 Mart 2012 17:09

 

           Tevekkül Karman. Bugünlerde sıkça ismini medyadan duyuyoruz. Yemenli gazeteci, insan hakları aktivisti. 2011 yılında Nobel barış ödülü alan  Karman cumartesi günü Konya’da basın yöneticileri ile bir araya geldi.
           Dışişleri Bakanlığı uluslar arası düzeyde önemli isimleri Konya’da ağırlamaya devam ediyor. Bu bağlamda Bakan Davutoğlu’nun Konya’daki gözü kulağı olan danışmanı İsmail Küçükbayrak, böyle güzel bir buluşmayı organize ederek Tevekkül Karman ile Konya basınını bir araya getirdi.

Arap Baharı’nın sembol ismi olan Tevekkül Karman, soyadından da tahmin edilebileceği üzere kökeni Karaman’a kadar uzuyor.Öyle ki, ülkesinde muhalif hareket yankılarını bulmaya başlayınca, “O’na inanmayın O bir Türk provokatör sizi kandırıyor” diye hakkında anti propaganda bile yapılmış. Türkiye’yi sevdiği ve inandığı için hem Konya’ya hem Karaman’a ziyareti Bakan Ahmet Davutoğlu’nun  Almanya’daki daveti üzerine gerçekleştirmiş.

Coğrafyada yaşanan acılar başta olmak üzere bu baharın ne zaman yaza dönüşeceğini ve sırada hangi ülkeler olduğunu, Yemen’de bundan sonraki durumu  sorduk.

Tevekkül Karman Özetle şunları söyledi:

* Bu bölgede bu hareketlilik devam edecek ve diktatör liderler devrilinceye kadar bu mücadele sürecek.

* Arap Baharında sıra Rusya ve Çin’de. Çünkü oralarda da çok önemli insan hakları ihlali var.Suriye konusunda en büyük desteği bu iki ülkenin verdiğini düşünüldüğünde durum daha net ortaya çıkıyor.
*Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in görevinden uzaklaşması sağladık. Şimdi güvenlik güçlerinin asker ve polisin tek çatı altında toplanmasını sağlamamız lazım. Devamında, ülkenin kilit noktalarını ellerinde bulunduran, Abdullah Salih’in akraba ve yakınlarını devlet mekanizması dışına çıkarmamız gerekecek.
*Arap Baharında önemli iletişim aracı sosyal medyadır. En önemli haberleşme ve bilgilenme ağımız sosyal medya ile oldu. Özellikle Twitter ve Facebook bizim için çok önemli araçlardı.
* İslam Aleminin lideri Türkiye’dir. Avrupa Birliği benzeri bir birliktelik kurarak bu bölgenin entegrasyonu sağlanmalı.

Tevekkül Karman’a hem soru hem de temenni bağlamında; Aynı dine mensup insanların uluslar arası güçlerin iletişim kanallarıyla haberleşmesi yakışık almıyor. Bu coğrafyanın insanlarının sivil toplum başta olmak üzere, pek çok alanda ortak bir dil üretmeleri ve birbirlerinden çok daha hızlı haberdar olmaları gerekliliğine işaret ederek, bu bağlamda kendisinin sembol bir isim olduğunu ve bu iletişimi artırmak için çok daha fazla gayret göstermek gerektiğine inandığımı söyledim.

Belki Karman’a, İslam Dünyasını Şii ve Sunni diye ayırma çabalarının zirvede olduğu bugünlerde ümmet adına başka neler yapabileceğini de sorabilirdik. Ya da sizce kendisine ülkesindeki çabası konusunda Nobel Ödülü verenlerin, İslam Dünyasının birlikteliği için aynı gayreti  göstermesi sonucunda da aynı cömertliği gösterirler miydi?

Tevekkül Karman Yemen’de Islah Partisi üyesi. Tüm bölgede Müslümanlara zulmeden diktatörler ıslah olsun. Islah olmalarını istemek  belki hafif gelebilir. Ancak dilimizde onlar için söylenecek daha çok ağır sözler de var.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA