• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kimler 'Evet' der

03 Ağustos 2010 15:20

Ramazan'nın  yaklaşmasıyla düğünlerde müthiş bir hareketlilik var. Özellikle hafta sonları onlarca düğün yapılıyor büyükşehirlerde. Mesela Konya’da hafta sonu en az 300 düğün yapılmıştır. Hafta başında ki düğün ise Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in kızı Rumeysa’nın düğünüydü.

    Konya’nın neredeyse tüm tanıdık yüzlerinin buluştuğu düğünün nikah şahitliğini yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, geline evlilik cüzdanını verirken yaptığı konuşma bu yıla damga vuracak türden. Genç çifte mutluluk dileyen Hüseyin Tanrıverdi, geline evlilik cüzdanını verirken yaptığı konuşmada; Bugünlerde evet diyen herkes mutlu. ‘Evet’ diyeceksin mutlu olacaksın diyerek referanduma gönderme yaptı.

Gerçektende güzel kelime “evet”. Karşı durmamak, anlaşmak, paylaşmak, ortaklaşmak, konuşmak gibi kelimeleri anlamlı kılıyor. Siyaseten bugünlerde taşıdığı anlam ise o kadar çok ki. Saymakla bitmez. Bana öyle geliyor ki, bundan sonra Türkiye için de “evet” diyeceksin mutlu olacaksın. Kaçırılmaz fırsat “evet” de, mutlu ol. Şimdiye kadar neleri kaybettiğine şöyle bir bak sonra “evet” de. Hatta evet, evet de.

Rümeysa-Semih çifti “evet” derken mikrofonun azizliğinden ses pek çıkmadı. Nikahı kıyan Meram Başkanı Serdar Kalaycı bu evetleri (kabulleri) tekrarlattı ancak siyasi bir amacı yoktu. Salonda herkes duysun istedi. Düğünün diğer nikah şahitleri ise Vali A.Nezih Doğan, Kayseri Büyükşehir Başkanı Mehmet Özhaseki ile Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’du. Açıkçası bu isimlere bir Konya vekilin de eklenmesi güzel olurdu.

Aynı salonda Perşembe gecesi ise Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu vardı. Konya Sivil Toplum Kuruluşlarıyla  buluşan Bakan Çubukçu’nun mutluluğu gece boyu gözlerden kaçmadı. Gün içinde Ereğli, Karapınar ilçelerinde yoğun programlara katılan Bakan Çubukçu’nun üzerinde hiç yorgunlukta yoktu üstelik. Konya, Bakan Nimet Çubukçu’ya iyi gelmişti demek ki..

O gece bakanın programına katılan ve söz alanların çoğunluğu Bakan Çubukçu’ya o program için teşekkür ediyor, sonra da bizde referandumda  “evet” diyeceğiz, diyerek bakana sağlam moraller veriyordu.

Açıkçası öyle bir kitleyle buluşmuştu ki Bakan Çubukçu, kendini sonuna kadar Konyalı hissetmiştir. Bu kadar hoşgörüyü, ilgiyi, saygıyı, sempatiyi başka bir yerde görebilir mi bilmem. Hatta kendi milletvekili arkadaşları bile Bakan Çubukçu’yu atamalar ve diğer konularda çok daha fazla yorduklarını düşünüyorum. Programın sonunda bir dernek başkanı hanım, 3 yıldır Bakan Çubukçu’dan randevu alamadığını söyleyerek bir çatlak ses verdi. O da bunu söylerken bile çok nazikti. Konya “evet” duymak için siyasetin moral merkezi olabilir.  Tabi yerel unsurları kırmadan, onların hakkını almadan.

Başkan Tahir Akyürek’in düğününde karşılaştığımız, Ak Parti Antalya İl Başkanı Hüseyin Samani’ye oracıkta soruverdim. Referandumda Antalya ne görünüyor diye. Pek tahminde bulunmak istemedi Başkan Samani. Yarı yarıya Antalya için iyi sonuç dedim bende. O’da bu temenniye katıldı. Antalya teşkilatının müthiş çalıştığı, bir oyla bile olsa “hayır” ı geçmek için uğraş verdikleri ortada.

Geçen haftayı İzmir’de geçiren İşadamı Ramazan Erkuş ise bu şehirle ilgili kanaatlerini paylaştı. Kendisi MHP yönetimlerinde de çalıştığı için, söyledikleri objektiftir. İzmir’de hayır yüzde 65’lerde dedi. Bende İzmir’in açığını Konya kapatır nasılsa diye cevap verdim. Akşam saatlerinde tekrar aradı, “ Burada Konyalı bir otoparkçı var, hayır verecekleri içeri almıyor” dedi, gülerek. “Sen aracını park ettinse mesele yok, bak “evet” demek şimdiden kapıları açmaya başladı dedim. Gerçekten “evet” hayatı çok büyük ölçüde rahatlatacak inşallah.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA