• Konya13 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kime yardım ediyorsunuz?

25 Ağustos 2010 11:48

Ramazan’da herkes fitre ve özellikle zekatların gerçek ihtiyaç sahiplerine gitmesini ister.

Türkiye kabul etmek lazım ki, zekatların çoğunlukla verildiği İslam Ülkelerinden biri. Bu yıl dünyada yaşanan felaketlere baktığımızda, içinde bulunduğumuz Ramazan Ayı’nı da düşündüğümüzde, bu yılki zekatların bir kısmı ihtiyaç sahibi ülkelere yönlenebilir.

Özellikle geçtiğimiz bir ay içinde çok ciddi bir sel felaketi yaşayan Pakistan. Türkiye’nin öteden beri en yakın dostu olan ve her zaman her şartta desteğini gösteren Pakistan halkının acılarını bizler bugün paylaşmayacaksak ne zaman paylaşacağız.?

 İtiraf etmeliyiz ki, Pakistan’daki sel felaketinin büyüklüğünü bir kaç gün öncesine kadar tam algılayamadık. Binlerce insanın öldüğü milyonlarca insanın evsiz kaldığı bir acı durum var ortada. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ifadesiyle de dünyadaki ülkelerin yarsısından çoğunun yüzölçümü kadar bir alan sular altında. Dahası, dünyadaki son 10 yılda yaşanan büyük felaketlerin toplamından daha büyük bir yıkım var Pakistan’da.

İşin vahameti ortada.  Buraya yardımda en hızlı hareket eden ülke tahmin edileceği gibi Türkiye oldu. Geçtiğimiz hafta STK’lar hemen yardım kampanyaları başlattılar. Başbakanlık ve Diyanet’te hızla bu işe odaklandı. Ancak felaket çok büyük olunca, bu yardıma ülke halkının da destek vermesi kaçınılmaz olmalı. Konya’da bu işlerin adresi olan SADAV’ın bu hafta Pakistan’a yardım götüreceğini SADAV yöneticisi,  Dr. Faruk Altınok söylüyor. Bu yıl yardım ve zekâtlarımızda Pakistan’ı mutlaka düşünelim.

Zekatlarımızda mutlaka düşünmemiz gereken başka bir bölge ise Gazze. Artık Gazze’nin Türkiye açısından önemi bambaşka. Orada yaşanılan insanlık dramının ortaya çıkmasında Mavi Marmara ile büyük bir misyon yüklendik.

Gençleri evlendirme ve Mehir Vakfı ise, çok daha insani bir söylemle yola çıktı. Gazze de düğünümüz var sloganı ile Gazzeli 470 genci evlendirmek için yola koyuldu.

Geçtiğimiz günlerde gözlerden kaçan bir haber vardı. Irak’ta  işgalle birlikte boşanma sayısının evlenme sayısını yakaladığı belirtilen haberde, boşanan çiftlerin buna gösterdikleri en önemli gerekçe ise, işsizlik. İşi ve kazancı olamayan birinin başka birine bakmasının zorluğu boşanmayı tetikleyen önemli faktör olmuş.

İşgal böyle bir şey işte. Hayatınızı ve ailenizi bitiriyor. İşgali tümüyle yaşayan Gazze ise Irak’tan farklı değil. Onlar için ise boşanmak değil, evlenmek büyük sorun. Çünkü ne elde var ne avuçta. Neyse ki, Gazze’nin bu yönünü düşünen bir vakıf var.

Mehir Vakfı yılların getirdiği tecrübeyle, bir insanlık trajedisi olan Gazze’de, yıllardır evlenmeyi bekleyen gençlerin umudu oldu. Vakıf bu günlerde hummalı bir şekilde Gazzeli gençlerinin düğün eşyalarını tamamlamaya çalışıyor.

Üstelik bu düğünler yapılmış olmak için değil, bir ailenin ihtiyacı olan tam teşekküllü malzemeler alınarak sağlanıyor. Mehir Vakıf Başkanı Mustafa Özdemir bununla ilgili şöyle diyor; Konya’da yaptığımız bir düğünde, damat ayakkabısı, gelin terliği, sandık düşündüğümüz gibi oradaki çiftler içinde aynı ihtiyaçları düşünüp sağlıyoruz.

55 çeşit düğün malzemesi hazırlanmış bu organizasyonda. Yatak odası takımı, perde, ev tekstili, halı, yolluk gibi ev malzemeleri ile çiftlerin giyim kuşam malzemeleri, altın ve gümüş yüzüğe kadar her ihtiyaç düşünülmüş.

470 çiftin düğününün, %65’ini tamamladıklarını kalan kısmını da bir ay içinde tamamlayacaklarını söylüyor Mustafa Özdemir, tabi yardımseverlerin katkısıyla. Konya’dan beklentisini bir kez daha iletelim buradan.

Ramazan’da zekat vermek isteyenlere önemli iki alternatif.

Allah ibadetlerimizi kabul etsin.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA