• Konya14 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kim 500 trilyon ister?

26 Ekim 2010 11:41

500 trilyon destek verecek kuruluşlar haberini okuduğunuzda, aklınıza ilkin  Kalkınma Ajansları gelmeyebilir. Bu yıl Türkiye’de 26 kalkınma ajansı toplam 500 milyon TL’lik hibe ve destek verecek.

Kalkınma Ajanslarının temel işi bu olsa da tek işi bu değil. Kapsadıkları bölgelerin vizyonlarını geliştirmeye yönelik çalışmalarda bu ajansların işi. Konya ve Karaman’ın kalkınma ajansı MEVKA hafta sonu buna yönelik bir programı yürüttü.

Aslında ilki geçtiğimiz aylarda Konya Valisi A.Nezih Doğan tarafından 2023 Konya vizyonu olarak yapılmıştı. Şimdiki ise Konya ve Karaman’ın ortak vizyon programıydı.

Salona girdiğimde, Konya milletvekili Mustafa Kabakçı’nın sunumu devam ediyordu. 2023 Konya’sında savunma ve ilaç sanayi ile ilgili Konya’nın bir üs olmasına dikkat çekiyordu Mustafa Bey. Bunların üzerinde daha uzun durmak gerekir. Ayrıca iki önemli sosyal proje önerisi de vardı milletvekili Kabakçı’nın.

İlki, Balkanlardaki Konyalıların buluşması. Konya’dan yüzyıllar önce Balkanlara göç etmiş Konyalıların tekrar Konya’da buluşması projesi bu.  Buna Ahmet Hakan’ın Pazar günkü işaret etiği tartışmayı da eklediğimizde projenin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Ahmet Hakan Ankara’dan İstanbul’a uçarken şahit olduğu olayı şöyle yazmış; “Ankara'dan İstanbul'a dönerken uçağın ön kısmında eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Oğuz Satıcı ile “Atatürk Konyalı mı idi?” konulu çok koyu bir muhabbeti gördüm”
Bu gerçekleşmesi zor bir proje geliyorsa size daha kolay bir proje sunuyor Mustafa Kabakçı. “Selçuklu Turizm Hattı” Kayıtlara geçsin diye tekrar ediyorum Konya, Karaman ve Aksaray’daki turistik yerlerin Antalya’dan hızlı trenle taşınacak turistlere gezdirilme işi. Böylece Konya-Antalya hızlı tren projesinin arka planı da hazırlanmış olacak.

Bu ilk bölümdeki genel kanaatlerden sonra daha renkli olan ismi de öyle çünkü “dolaşarak beyin jimnastiği” bölümüne başladık. Burada beş ana konudaki ( Politik, Ekonomik, Sosyal, Teknoloji, Demografik) masalara, kim kendini hangi bölüme daha yakın hissediyorsa oraya oturdu. Masadan sorumlu MEVKA uzmanı da bu bölümlerle ilgili durum tespiti ve 2023 öngörüsü ile ilgili olumlu olumsuz kanaatleri almaya başladı.

Her masa konusuyla ilgili tespitlerini tahtaya yazdırdı. Vali A.Nezih Doğan, Politik masaya geçerken, Tahir Büyükhelvacıgil, Aslan Korkmaz ve Uğur Kaleli’de ekonomik masaya geçtiler. Bizde sosyal masanın daha üretken olacağını düşünerek oraya geçtik.

Bizim masada Seyit Mehmet Buğa, Latif  Selvi, Mehmet Yündem, Mustafa Okçu, Namık Ceyhan’dan oluşan sosyal yönü güçlü isimler buluştu.

Şehrin sosyal anlamda artı ve eksilerini saymaya başladık. Konya’nın, sır saklamayan ancak bilgi saklayan bir şehir olduğu, STK’ları güçlü hatta takım oyununda Türkiye’ye örnek fakat siyaset ve ekonomide takım oyununda uzak oluşunu belirttik.

Yerel medya ile ilgili ise “ Halkın inanç ve kültür değerlerine saygılı bir basını olduğunu ancak ulusal anlamda daha güçlenmesi gerektiğine işaret ettik. Daha farklı yirmiye yakın konu belirledik.

Sonra diğer masalardaki, tahtalar ve uzmanlar yer değiştirdi. Ekonomi, teknoloji, demografi ve politik konularına ekleyeceklerimizi söyledik.

Sanırım üç yüze yakın, Konya ile ilgili durum tespiti ve 2023 beklentisi yazıldı. Yeni adıyla “Ortak akıl arama toplantısı”  teknik ismiyle “2023 Vizyon Belirleme Çalışması” oldukça verimli geçti.

Vali A.Nezih Doğan’ın Konya ile ilgili çabası böyle devam ettiği sürece 2023 vizyonuna çok daha erken ulaşılacağına emin olabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA