• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilisedeki heykele Allahu Ekberi kim yazdı
15 Eylül 2010 Çarşamba 08:22

Kilisedeki heykele 'Allahu Ekber'i kim yazdı

Fransa'nın Lyon şehrinde bir kilisenin ön cephesinde bulunan heykele "Allahu Ekber"in yazılması Hıristiyan gençliği ayaklandırdı.
Fransa’nın Lyon şehrinde bir kilisenin ön cephesinde bulunan, kilisenin restorasyonu esnasında gösterdiği çabadan dolayı bir teşekkür olarak, Fas asıllı bir Fransız mimarın yüz heykelinin yapılması aşırı sağcıların ayaklanmasına sebep oldu.

Fanatik gençler örgütü kilisenin yapımında emeği geçen Müslüman bir çalışanın yüzünün tasvir edilmesini, altına Fransızca ve Arapça “Allahu ekber” yazılmasını “Fransız kiliseleri Müslüman oluyor” şeklinde yorumladı.

Öte yandan mimar bunun Müslüman-Hıristiyan yakınlaşmasına vesile olacağını, aynı zamanda yaptığı işe teşekkür mahiyetinde olduğunu söyledi.

Fransa’nın göbeğindeki Lyon şehrinde bulunan Saint Jean Katedrali’nin restorasyon çalışmalarından sorumlu taş oymacı Emanuel Fourchet, kilisenin cephelerinden birine baş mimar Ahmed bin Zizin’in (59) küçük bir heykelini yapıp, altına da Arapça ve Fransızca “Allahu Ekber” yazdı.

Heykeli yorumlayan baş mimar “Yüzümün tasvir edilmesi 37 yıllık çalışma hayatımda yaptığım işler için bir teşekkür mesabesindedir” dedi.

Bin Zizin, her iki dilde de “Allahu ekber” yazısının herhangi bir Müslüman egemenliğini simgelemediğini bilakis, tüm semavi dinlerin ortak noktası olan “Allah”ın büyüklüğünü simgelediğini sözlerine ekledi.
 
Mimar çeyrek asrı aşkın bir süre bu alanda çalıştığını, –peygamberimizin de teşvik ettiği gibi – cami veya kilise ayırt etmeksizin sadece işini yaptığını, dolayısıyla kargaşa çıkarılmasına gerek olmadığını söyledi.

Yüz tasviri yerden 12 metre yüksekliktedir. Taşın oyumu, yağmur sularının toplanıp değerlendirilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Heykel Fransa’daki aşırı sağcıların tepkisini çekti. Öyle ki aşırı sağcı gençler örgütü, Lyon şehrinde “Müslümanlaştırılmış kiliseler” hakkında uyarılar dağıttı.

Kilise yetkilileri, heykelin kilisenin dışında olduğu müddetçe hiçbir sorun teşkil etmeyeceğini, kuru gürültüye gerek olmadığını, sadece yıllarca restorasyon için emek sarf eden bir mimarın emeğini takdir maksadıyla yapıldığını söylediler.

Lyon’daki Saint Jean kilisesi, miladi 1180-1480 arasında inşa edilmesi dolayısıyla UNESCO tarafından insani ve mimari medeniyetin bir parçası sayılıyor. 11 Eylül saldırılarının yıldönümüyle beraber Avrupa’da ve Amerika’da İslam’a ve Müslümanlara karşı düşmanca tavırlar gittikçe artıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA