• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlundan Gül açıklaması
29 Mayıs 2014 Perşembe 13:46

Kılıçdaroğlu'ndan Gül açıklaması

CHP, Cumhurbaşkanı adayı arayışında son olarak TUSKON'u ziyaret etti.
Kılıçdaroğlu, "Sayın Gül, Danştay toplantısından sonra tarafsızlığını büyük oranda yitirdi. Bizim gündemimizde Sayın Gül yoktur." dedi. 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, meslek kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini, daha sağlıklı ve tutarlı, toplumun her kesiminin onay verebileceği bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek amacıyla ziyaret ettiğini belirterek, "İsimler bazında herhangi bir tartışma yapmadık, yapmayı da doğru bulmuyoruz. Adayımızın geniş halk kitleleri tarafından kabul görmesini istiyoruz" dedi. 
Kılıçdaroğlu, Sütlüce'deki Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Merkezi'ne (MÜSİAD) gelişinde Genel Başkan Nail Olpak tarafından karşılandı. Kılıçdaroğlu ve Olpak, basına kapalı yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.
Genel Başkan olarak MÜSİAD'a ilk kez geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Oldukça sıcak, samimi bir sohbet havası içinde düşüncelerimizi karşılıklı paylaştık. Sadece cumhurbaşkanlığı olayını değil, onun dışında ülkenin, dünyanın genel sorunlarını da tartıştık, konuştuk, karşılıklı düşüncelerimizi aktardık. Son derece memnunum" diye konuştu.
Yasa gereği her siyasal partinin cumhurbaşkanı adayı belirleyeceğini, öneride bulunacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Keşke bu öneride halkın da cumhurbaşkanı adayı seçme olanağı olabilseydi, yasa böyle bir olanağı tanıyabilseydi ama bu olmuyor. Biz adayımızı belirlerken, elbetteki sivil toplum kuruluşlarının beklentilerini öğrenmek istiyoruz. Onlar 'Nasıl bir cumhurbaşkanı profili istiyorlar?' düşüncelerini almak istiyoruz. Bu vesileyle geldik, sayın başkan ve değerli arkadaşlarıyla birlikte onların görüşlerini aldık, kendilerine teşekkür ediyoruz."
 
 
 "İsimler bazında herhangi bir tartışma yapmadık"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, soruları yanıtlarken, "CHP'nin cumhurbaşkanlığı konusunda iki aday, iki isim üzerinde konuştuğu basına yansıdı. Bu iki kişi üzerinde mi konuşuluyor yoksa çoklu seçenek mi var? Şu an için CHP içerisinde tek bir aday üzerinde anlaşılmış mıdır?" sorularına şu karşılığı verdi:
"Gazeteleri biz de okuyoruz. Doğrudur, birden fazla aday var. Daha doğrusu aday olmak isteyenler var, bizim aday olmasını arzu ettiklerimiz var ama sonuçta buna partinin yetkili organları karar verecek. Önümüzdeki süreç gittikçe daralıyor. Bu süreç içinde biz de çalışmalar yapıyoruz. Özellikle meslek kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine gelmemin nedeni de bu. Daha sağlıklı, daha tutarlı, toplumun her kesiminin onay verebileceği bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek istiyoruz. İsimler bazında herhangi bir tartışma yapmadık, yapmayı da doğru bulmuyoruz. Meslek kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinden arzu ettiğimiz nitelikler seslendirilirse, ki büyük ölçüde seslendiriliyor, o niteliklere uygun bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek istiyoruz. Adayımızın geniş halk kitleleri tarafından kabul görmesini istiyoruz. Özel olarak A, B, C diye bir tanımlama bu aşamada doğru değil, doğru bulmuyoruz."
 Bahçeli ile görüşme 
Bir gazetecinin, yarın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesinde bir isim önerip önermeyeceğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır. Herhangi bir isim dile getirmeyeceğiz. Sayın Bahçeli'yi dinleyeceğiz. Sayın Bahçeli'nin de yaptığı temaslar var. Benim de yaptığım temaslar var. Sayın Genel Başkan'a temaslarım sonucu edindiğim izlenimleri aktaracağım. Büyük olasılıkla Sayın Bahçeli de aktaracak. Ama isim verilecek mi verilmeyecek mi o konuda yorum yapamıyorum" diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, "Çatı aday konuşulacak mı?" sorusuna, "Sayın Bahçeli gelecek, dolayısıyla kendisi nelerden sözedecek onu bilmiyoruz. Siz nasıl merak ediyorsanız, ben de merak ediyorum" karşılığını verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA