• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğluna tazminat davası
02 Kasım 2010 Salı 11:08

Kılıçdaroğlu'na tazminat davası

Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde, 100 bin TL'lik manevitazminat davası açtı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde,Kılıçdaroğlu'nun, 26 Ekim 2010 tarihinde, TBMM'de partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada, ''Başbakan Erdoğan'ın şahsiyethaklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu'' ileri sürüldü.

''Kılıçdaroğlu'nun, yazılı ve görsel medya organlarında büyük bir yankıuyandıran, gazete ve televizyonlarda geniş bir yer bulan bu konuşma vesözlerinin, siyasi bir içerik ve siyasi bir eleştiri dışında, tamamenErdoğan'ı aşağılamaya ve toplum nezdinde yalancı biri olarak tanıtmayayönelik olduğu'' savunulan dilekçede, ''Kılıçdaroğlu, bu konuşmasında,'sert ve incitici siyasi eleştiri yapıyor' düşüncesinin arkasınasığınmak suretiyle açıkça hakarete varan sözler ve değerlendirmelerdebulunmuştur'' denildi.

''Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması incelendiğinde, topluma örnek olmasıgereken siyasetçinin ve siyasi üslubun beklenenin aksine bozulduğunun ve konuşmanın ağır hakaretlere varan ifadeler içerdiğinin görüleceği''iddia edilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

''Örneğin, dava konusu konuşmada, müvekkilimin; 'iki yüzlü, omurgasız,kıvıran, adam olmayan, onursuz, saygısız, ahlaksız, utanmayan ve ayrıcabu tür kişileri bağrında besleyen ve barındıran biri olduğu, hatta busıfatların ve niteliklerin zaten müvekkilimde mevcut olduğu belirtilmeksuretiyle genellemede bulunulduğu, müvekkilimin dini değerlerinesaldırılmak suretiyle aşağılandığı görülmektedir.

Bu söz ve değerlendirmeler, bir siyasetçinin, diğer bir siyasetçi içinsöyleyeceği sözler olarak kabul edilemez. Bu sözlerin eleştiri olmadığı, düşünce açıklaması düzeyinde bulunmadığı, açıkça hakaret ve aşağılama,küçük düşürme amacı taşıdığı görülmektedir. Bu dil, siyasi eleştirisınırını da aşacak düzeydedir. Eleştiri yanlışı gündeme getirip, doğruyu önermektir. Doğru ve somut kanıtlara dayanmaktadır. Eleştiride, topluma verilen pozitif mesajlar olmalıdır.

Ancak bu ilkeler gözetilmeden, eleştiri görüntüsü verilerek, kendisiyasi kimliğini ve müvekkilimin konumunu dayanak yapmak suretiyle,nasıl olsa bu sözlerin, bir siyasinin diğer bir siyasiye söylediğisözler olarak kabul edileceğinden hareketle, hakarete varandeğerlendirmelerde bulunulması ne eleştiri olarak ve ne de düşünceaçıklaması olarak nitelenemez. Zaten davalı da bunun bilincindedir.Amacı, müvekkilime hakaret etmenin yanında, içinde bulunduğu siyasiortamdaki konumunu korumaktır.''

Dava konusu konuşmada, kamu yararı bulunmadığı savunulan dilekçede,''Böyle bir üslubun, toplumun yararına olmadığı, toplumu yozlaştırdığı,düzeysizleştirdiği açıktır. Aslında bu üslup müvekkilimin yanında, aynızamanda topluma da bir hakarettir. Çünkü toplum katında, bu denlidesteklenen bir kişiye karşı haksız ve yersiz bir değerlendirmenintopluma hakareti de içerdiği açıktır'' denildi.

Dilekçede, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, yasal faiziyle birlikte 100 bin TL manevi tazminat talep edildi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA