• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğluna bozuk saat benzetmesi
06 Kasım 2012 Salı 17:18

Kılıçdaroğlu'na bozuk saat benzetmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında; Fitch'in Türkiye için not arttırımını değerlendirdi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek CHP'ye "Çakma Ulusalcılar" dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"Son günlerde ekonomimizle ilgili sevindirici haberleri alıyoruz. 12 aylık ihracat 148 milyar 363 milyon dolara ulaştı. İhracatımızdaki artışı inşallah bundan sonra da devam ettireceğiz. Bundan sonraki aylarda da ihracatımızın artışının aynı şekilde devam etmesi noktasında ilgili arkadaşlarımızın, aynı heyecanı paylaşmak suretiyle bu süreci devam ettiriyorlar.

Enflasyon rakamları dün açıklandı. Uyguladığımız sıkı para ve maliye politikaları sayesinde enflasyonu kontrol altında tutmaya devam ediyoruz.

Yine dün Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine yükseltti. Uluslar arası derecelendirme kuruluşlarının kredi notunu artırması, ülkemize gelecek uluslararası sermaye açısından teşvik edici bir işleme sahip.

Kararın açıklanmasıyla birlikte borsa tarihi rekor seviyesine ulaştı. Faiz oranları da 6,7 gibi en düşük seviyeye geriledi. Bir çok uluslar arası yatırımcı yatırım yaparken, yatırım yapılabilir ülkelerde ön araştırmaları yapıyor. Uzun zamandır hak ettiğimiz bu gelişmeyi olumlu buluyor ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Fitch’in kredi notumuzu yükseltmesi önemli bir gelişme olmakla birlikte, biz hala Türkiye’nin kredi notunun olması gereken seviyede olmadığını düşünüyoruz. Fitch’in yaptığı artışı yeterli olmasa da bu yanlışın düzeltilmesi konusunda bir adım olarak görüyoruz.

2002 yılında 1 milyar doların altında gerçekleşen doğrudan uluslar arası yatırımların, son 10 yılda 11 milyar doları aşması da Türkiye’ye olan güvenin göstergesidir. Uluslararası pek çok yapı gibi kredi derecelendirme kuruluşları konusunda da hakkaniyet ölçülerine dayalı yeniden yapılanmaya ihtiyaç var. Siyasi, ideoloji bir yaklaşım istemiyoruz. Sanal tablolar üzerinden yapılmış değerlendirmelerle yaptığını açıklama dünyayı da aldatıyor.

Dünyada yaşanan krizlerin bu yeniden yapılanma ihtiyacını gündeme getirmesi gibi hayırlı sonuçları da olabiliyor. Önümüzdeki dönemde BM’de olmak üzere, söz konusu kuruluşların yeniden yapılanma süreci gerektiğini düşünüyoruz."

"ÇAKMA ULUSALCILAR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan konuşmasına Fithch'in Türkiye'nin notunu 18 yıl sonra ilk kez 'yatırım yapabilir' seviyeye çıkarmasını hatırlatarak başladı ve Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek CHP'ye 'Çakma Ulusalcılar' dedi.

Erdoğan, "Dünyadan Türkiye'ye övgüler geliyor. Dünyada bu kadar kendi ülkesine uzak bir ana muhalefet lideri olabilir mi? Buna okuma körlüğü mü denir, kendi ülkesine şaşı bakmak mı denir bunu ben milletimin takdirine bırakıyorum. Hani var ya tam Bahtsız Bedevi misali. Kılıçdaroğlu bizim için Türk Lirası çok değerli diye neredeyse göbek atacak diyor. Doların değerini niye düşürüyor diye soruyor. İşte ulusalcı kafa bu. Ulusalcı geçinip de ulusal paramızın değer kazanmasından rahatsızlık duyan bir zihniyet bu. Biz Türk Lirası'nın değer kazanmasından dolayı göbek değil, can atarız Kılıçdaroğlu. Sizin gibi çakma ulusalcılar bu hassasiyeti anlayamazlar.

CHP LİDERİ'NE BOZUK SAAT BENZETMESİ

Kılıçdaroğlu şunu söyledi. “Demokrasinin olmadığı yerde sağlıklı bir büyüme sağlayamazsınız” diye. Dikkat ederseniz biz hep şu ifadeyi kullanırız. Demokrasiyle büyümenin birlikte olacağını biz zaten söylüyorduk. İyi öğrenci olacak inşallah. Bizim yıllardır yaptığımız bu tespiti yıllar sonra o da yaptı. Biliyorsunuz, bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Sayın Kılıçdaroğlu’nu günde olmasa da, kırk yılda bir doğru bir tespitte bulunduğu için kutluyorum" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA BAYKAL SUÇLAMASI

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün hak ve özgürlükler bu derece güçlenmeseydi yerli yatırımcı güvenle yeni teşebbüslerde bulunmazdı. Bugün siyaset normalleşmeseydi demokratik ve m istikrar kurulmasaydı Türkiye ekonomide rekor kıramazdı. Hatırlayın yola çıkarken 3 Y ile mücadele dedik. Yoksullukla mücadele, yoksullukla mücadele, yasaklarla mücadele ve bu mücadeleyi veren bir iktidar iş başında ve hamdolsun bunları büyük ölçüde yaptık. Yoksa bizim elimizde sihirli değnek yok.

Biz, abra kadabra bilmeyiz. Bir gecede genel başkanlık koltuğuna oturacak siyasi anlayışı anlamayız. Bir taraftan ziyaret edeceksin genel başkanını. Hayır ben aday değilim diyeceksin. Ondan sonra ertesi sabah da utanmadan kendini başkan olarak açıklayacaksın.

Ondan bize bir dürüst bir genel başkan olarak takdim ediyor medya. Al birini vur ötekini, onlar da aynı. Bizim dayanağımız güç kaynağımız o medya değil bizatihi milletimizin ta kendisidir. Biz aklımız ermeye başladığı günden beri, milletimiz için milletimizle siyaset yapıyoruz. En büyük başarımız cumhurun içinden çıkmamızdır. Cumhurla beraber hareket etmemizdir.

Terör örgütü alçak yüzünü bir kez daha gösterdi. Şemdinli şehir merkezine yakın bir yerde yapılan saldırıda 11 yaşındaki bir evladımız şehit oldu. Terör örgütünün anne karnındaki doğmamış çocuktan, camiden dönen imama kadar, araçlarıyla gezmeye çıkan genç kızlarımızdan, alışverişe giden annelerimize kadar çok geniş bir hedefi var. KCK operasyonları konusunda hükümeti yerden yere vuran çevreler ise bu canilere, bu gözü dönmüşlüğe karşı gözlerini kapadılar. Maalesef konu terör örgütüne yönelik operasyon konusunda aslan kesilenler, masumlar katledilince sus pus oluyorlar.

Başbakan çok sert konuşuyor. Ne olacaktı elma şeker mi dağıtacaktım. Herkese akıllarının alacağı şekilde konuşacaksınız.

Kürt kardeşlerimizin bölge halkının haklarını korumakla ilgileri olmadığını biz zaten söylüyoruz. Terör örgütünün saldırıları sonucu söndürülen hayatlar karşısında tepkisiz kalanlar nasıl demokrat olabiliyorlar? Daha doğrusu insanlıklarını nasıl muhafaza ediyorlar?

'NEKROFİLİ BUNLAR, ÖLÜMDEN SAPIKÇA HAZ ALIYORLAR'

Yarım ağız eylemi kınadıkları halde örgütü kınamayanlar da başka bir oyun içindeler. Bu gözü dönmüş örgütü kınamamak nasıl bir tutarsızlıktır? Artık terör bitsin, terör örgütü silah bıraksın dedikçe; bunlar kana, ölüme daha çok sarılıyor. Geçenlerde de söyledim ‘nekrofili’ hastalığına yakalanmışlar. Ölümlerden sapkın bir haz alır hale gelmişler. Cezaevindekileri açlık grevine zorlamak vicdansızlık değil de nedir. Onları açlık grevine sevk eden BDP ve bölücü terör örgütü.

SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAK

Erdoğan, toplantıda yerel seçim tartışmalarına da son noktayı koyarak yerel seçimlerle ilgili yeni bir yasa çalışması yapmayacaklarını, seçimlerin Mart 2014'de yapılacağını söyledi.

Erdoğan, "Yerel seçimi zamanında yapacağız. 2014 Mart’ın da bunu yapacağız. Bizim endişemiz yok. Ana muhalefetin genel başkanı bir şeyler söylüyor. Bunlar belediyecilikten anlamaz. İl Özel İdareleri’ni de kaldırıyoruz" şeklinde konuştu.

'527 NÜFUSA 26 MEMURU OLAN VAR'

Başbakan şunları söyledi: "İtalya'da şehirlerin sayısını azaltıyor. Biz ise geçmişte siyasi nedenlerle kurulmuş olan bu yerleri şimdi kapatmak suretiyle oralara daha fazla hizmet vermenin erdemine ulaşacağız. Büyükşehir olmayan 52 ilimizde, nüfusu 2 binin altında olan belediyeleri de kapatıyoruz. Toplam 559 belediyenin tüzel kişiliği sona eriyor. Bu belediyeler arasında memuru işçisi bulunmayanı da var, 527 nüfusa karşılık 26 memuru bulunanı da var.

PERSONELİN MAAŞINI ÖDEYEMİYORLAR

Belediyede aslında bütçe noktasında temel ilke, personel bütçesinin yüzde 30’u aşmamasıdır. Ama öyle belediyelerimiz var ki personelinin maaşını bile ödeyemiyor. Bu belediyeleri ayakta tutmanın en anlamı var? Peki bu hizmeti nasıl verecek?

Sözünü ettiğim son iki belediyenin bir tek işçisi, bir tek sözleşmeli personeli yok. Ötekinin başkan dışında hiçbir personeli yok. Zaten buralarda herhangi bir hizmet verilmiyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA