• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu için son çare Erdoğan modeli!
11 Eylül 2014 Perşembe 11:20

Kılıçdaroğlu için son çare 'Erdoğan' modeli!

Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun PM seçimlerinde yeteri kadar oy alamayan Özçelik ve Toprak’ı ‘başdanışman’ olarak atayacağı konuşuluyor.
18. Olağanüstü Kurultay’dan çıkan CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) listesine son anda giremeyen Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik’ten yararlanmak amacıyla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kullandığı, ''başdanışman'' formülünü kullanacak.
 
CHP’de geçen hafta yapılan PM seçiminde delegelerden yeteri kadar oy alamayan isimlerden de 2015 seçimleri sürecinde yararlanmak isteyen Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın da sıklıkla kullandığı ''başdanışman'' formülünü devreye sokacağı öğrenildi.
Bu doğrultuda kurmaylarına alan ve sayı kısıtı bulunmayan bir ''başdanışmanlık'' yönergesi hazırlatan Kılıçdaroğlu’nun ilk etapta Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik ve İstanbul Milletvekili erdoğan toprak’ı, “başdanışman” olarak atayacağı ifade ediliyor.
 
DIŞ POLİTİKA VE KÜRT SORUNU
Özçelik’in dış politikadan ve Kürt sorunundan sorumlu başdanışman olarak atanmasına kesin gözüyle bakılırken, Toprak’ın, “2015 seçimlerinin koordinasyonundan sorumlu başdanışman” olarak atanabileceği ve seçim kampanyasının yürütülmesinde etkin olabileceği konuşuluyor.
 
MYK'DA YENİ YÜZLER
 
Kılıçdaroğlu’nun, MYK revizyonu için de düğmeye bastığı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu, ilk MYK toplantısını pazar günü yapabileceği, bu nedenle cumartesi günkü PM toplantısının hemen ardından MYK listesini açıklayabileceği konuşuluyor. Kulislerde PM dışı kalan 4 MYK üyesi dışında, 3 ya da 4 MYK üyesinin revizyonda dışarıda kalabileceği ifade ediliyor.
 
GÖREVDE KALACAK İSİMLER
 
Parti kulislerinde Gürsel Tekin, Tekin Bingöl ve Veli Ağbaba’nın görev yerlerini koruyacağı konuşuluyor. Haluk Koç, Şafak Pavey, Burhan Şenatalar ve Sezgin Tanrıkulu’nun da MYK’da kalacağı ancak görev tanımlarında değişiklik olabileceği ifade ediliyor. Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu’nun PM dışı kalması, Özçelik’in de başdanışman olarak atanacak olması nedeniyle dış ilişkiler ve yurtdışı örgütlenmesinden sorumlu genel başkan yardımcısının görev alanının, Türkiye’nin AB ile ilişkilerine odaklanabileceği konuşuluyor. Bu doğrultuda ilk seçenek olarak AnkaraMilletvekili Gülsün Bilgehan ve Samsun Milletvekili Haluk Koç’un bu görevi alabileceği ifade ediliyor.
 
Parti kulislerinde Toprak’tan boşalacak işveren kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcılığına Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ya da BursaMilletvekili Sena Kaleli’nin getirilebileceği ifade ediliyor. Emel Yıldırım’dan boşalacak halkla ilişkiler, basın ve tanıtımdan sorumlu genel başkan yardımcılığı için ise ilk seçenek olarak Hürriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Enis Berberoğlu’nun ismi geçiyor.
 
Mehmet Bekaroğlu’nun da MYK’ya girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bekaroğlu’nun ismi Sezgin Tanrıkulu’nun koruduğu insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığına ya da Burhan Şenatalar’ın yürüttüğü sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcılığına gelebileceği ifade ediliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA