• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kılıçdaroğlu çok geriden geliyor
21 Mayıs 2015 Perşembe 18:00

'Kılıçdaroğlu çok geriden geliyor'

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projedeki kavramları 15 yıl önce Stratejik Derinlik kitabında kullandığını belirterek, "Dinlerken tebessüm ettim, çünkü çok geriden geliyor" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Merkez Türkiye" projesini eleştiren Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu masalları hep bu şekilde türevdir ya da yaşanan gerçekleri çalıntı usulü, intihal usulü yansıtmadır. Ama bunların meselesi ne biliyor musunuz? Türkiye ile ilgili gerçek anlamda bir vizyonları yok. Onun için böyle çalıntı fikirler üzerine inşa etmeye çalışıyorlar. Hiçbirisinin Türkiye ile ilgili tek bir ideali, perspektifi, fikri yok" diye konuştu.

CHP’nin açıkladığı yeni projeyle ilgili de değerlendirmede bulunan Davutoğlu, "Bugün sabah, Kılıçdaroğlu, günlerdir reklamla sır gibi sakladıkları projesini açıkladı. Kendisini dinlerken, acı bir şekilde tebessüm ettim. Çünkü çok geriden geliyor. Bütün kavramlar bize ait" diye konuştu.

"Bu açık bir intihaldir"

"Benim 2001 yılında yazdığım, Stratejik Derinlik kitabının arka sayfasını okusaydı" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Merkez ülke tabirini, biz, 15 yıl önce kullandık, 15 yıl önce. Şimdi bir şey keşfetmiş gibi bunu takdim ediyor. Problem ne biliyor musunuz, Kılıçdaroğlu’nun, bir, okuma alışkanlığı yok, iki, hafızası zayıf. Birkaç sene önce bir gazeteci sordu, 'Davutoğlu’nu eleştiriyorsunuz ama kitabını okudunuz mu?' diye, 'okumadım' dedi, 'sadece bir özetini verdiler.' Şimdi tavsiye ediyorum, bu sefer başlamış kitabın arka sayfasından okumaya. Merkez ülkeyi öğrenmiş ama o kadarıyla kalmış. Buradan kendisine sesleniyorum,  bu açık bir intihaldir, intihali de bilmez o da. Yani hırsızlıktır, hırsızlık. Akademik hırsızlık. 'Afro-Avrasya' kavramını kullanıyor. İlk kullananlar açısından baksınlar, bütün AK Parti bildirgesinde, dış politika anlatımında bu vardır ama hafızası zayıf olduğu için, idraki de düşük olduğu için yeni bir şey keşfetmiş sanıyor. Onun yanındaki akıl hocaları, herhalde bir kağıt getirmişler, o da okuyor. Halbuki  bizim hayata geçirdiğimiz projelerde Afro-Avrasya’nın merkez ülkesi kuruldu."

"Suçu AK Parti'ye yüklemeye kalktılar"

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırıya değinen Davutoğlu, saldırıyı duyduğu anda en şiddetli şekilde kınadığını ve bütün parti liderlerine seçim sürecinde bütün saldırılara karşı çıkma çağrısında bulunduğunu anımsattı.

Muhalefet partilerini Van'da, Ağrı'da, Siirt'te, Erzurum'da AK Parti adaylarına saldırı yapıldığında sessiz kalmakla suçlayan Davutoğlu, "Biliyorlar seçimi kaybedeceklerini, şimdi o saldırılar üzerinden birden düğmeye basılmış gibi bu 3 parti, paralel çete ve Doğan medya hep beraber suçu AK Parti'ye yüklemeye kalktılar" dedi.

HDP'nin, saldırılardan AK Parti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve kendisini suçladığını dile getiren Davutoğlu, MHP'nin, HDP'nin çağrısına uyarak AK Parti'yi suçladığını, CHP'nin de kendilerini suçlu ilan ettiğini dile getirdi.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O an İçişleri Bakanımıza talimat verdim, 'Bu suçluyu bulun ta ki bu yalancıların maskeleri insin.' Önce tespit edildi, dün tespit edildi. Bugün detayları açıklandı. Bu saldırgan geçtiğimiz yıllarda DHKP-C'den tutuklanan bir terörist. DHKP-C militanları rahmetli savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı şehit ettiklerinde CHP'lileri çağırmışlardı. CHP'nin Hatay birinci sırası, bu gruplarla Esed zulmüyle rejimiyle ilişkili olan adamlar. Aynı şekilde DHKP-C ile PKK bağlantısı var. Aziz Sinoplular oyunu görüyor musunuz? Bir taraftan bir terör örgütü mensubu böyle saldırı yapacak, arkasından AK Parti suçlanacak. İşte maskeler birer birer iniyor, maskeleri indireceğiz. Dışarıdan birileri, birtakım çevreler bunlara akıl veriyor. Diyorlar ki 'Siz tek tek iktidara gelemezsiniz ama bir araya gelin hep beraber bu AK Parti'ye bir köşeden zarar verin, bu 12 yıllık istikrar dönemi bitsin.' Onun için gençler biliyor, bunu zikrettim ben, CHP, MHP, HDP bir de paralel, 4 tane yanlış, diyorlar ki bir doğruyu, AK Parti'yi götürsün. O üniversite sınavında olur. Siyaset sınavında bir doğru dört yanlışı götürecek. Aziz Sinoplular elif gibi bir doğruyla AK Parti ile dört yanlışı götürmeye var mısınız?"

“Yeni bir megakent kuracakmış, bunu da 2001 Kanal İstanbul çerçevesinde, yeni şehir projesiyle bunu da hepsini zaten gündeme getirdik” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meselesi şu, kendisine ait hiçbir düşüncesi yok. İstanbul mitinginde söyledim, biz AK Parti olarak siyasetin öznesiyiz, onlar nesnesi. Biz esasız, onlar türev. Biz ne yaptıysak, onlar arkadan takip ederler, ama geç takip ederler, geç intikal ederler. Biz sosyal devleti inşa ederiz, 10 yıl sonra fark ederler, sosyal destekten bahsederler. Biz Türkiye’yi merkez ülke yaparız, kavramı da biz kullanırız ama kullandığımız kavramı da hayata geçiririz. Onlar 15 yıl sonra fark ederler. Kılıçdaroğlu’nun bütün meselesi, hafıza zayıflığı ve az okuması. Şimdi benim vaktim yok, dolayısıyla ona ders veremem, merkez ülke konusunda. Bir öğrencimle konuşurum, benim öğrencim gerekirse ona bir staj dersi verir. Verir mi? Anlatır, merkez ülke ne demek, jeopolitik ne demek, Afro-Avrasya ne demek. Türkiye’nin İpek Yolu Projesi ne demek? Bunları anlatır da Kılıçdaroğlu anlar mı bilemem. Anlamaz değil mi? Anlamaz.

Kendi aday olduğu dönemde, belediye başkan adayı, kendisine oy veremeyen adamdan mega proje çıkar mı? Kağıthane’ye gider, ‘Kağıttepe’ der,  Mersin’e gider, ‘Güneydoğu’nun incisi’ der. Mersin’in yerini bilemeyen, Afro-Avrasya’yı bilir mi? Birisi yazmış, eline vermiş, o da kitap okumadığı için kaynağını bilmediğinden almış okumuş. Sadece Kılıçdaroğlu mu?

Sayın Bahçeli’ye soruyorlar, kitap okur musunuz diye ‘okumuyorum’ diyor, ‘kitap okumuyorum’ diyor, bir kaç gün önce. Kitap okuyup kendisini yenilemeyenden Türkiye’ye lider çıkar mı? Biz kitap da okuruz, kitap da yazarız ama en önemlisi biz tarih yazarız.  Onlar ancak bizim yazdığımız tarihi okuyabilirler, ancak arkadan gelebilirler.”

Kılıçdaroğlu'nun "İstanbul'u merkez yapmaktan" bahsettiğini ifade eden Davutoğlu, CHP'li belediye döneminde İstanbul'un en büyük sokaklarının çöp kokusundan geçilmediğini vurguladı.

Davutoğlu, "İstanbul'un suyu olmadığı için herkes küvetlerde su biriktiriyordu. Bu CHP'nin dönemi, CHP varsa bereket yok, CHP varsa huzur yok, bu tek parti döneminde de böyleydi, 90'lı yıllarda koalisyon ortakları olduğu dönemde de. Şimdi ise İstanbul'u küresel ekonominin finans merkezi yapıyoruz, her yerde İstanbul'a büro açan uluslararası şirketler var" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA