• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrısta tarihi uzlaşma için ilk adım
15 Nisan 2011 Cuma 00:48

Kıbrıs'ta tarihi uzlaşma için ilk adım

Adada, Türkler ve Rumlar masadan uzlaşmayla kalktı!

Türkiye'nin Kıbrıs'ta istediği oluyor! Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, uluslararası anlaşmalar konusunda tam mutabakata vardı. İlgili görüşme gereği, her iki tarafın imzaladığı anlaşmalar uluslararası arenada da geçerli olacak!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim;in Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında başlayan yemeğe, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin temsilcileri Kudret Özersay ile Yorgo Yakovu ve tutanak tutmak üzere her iki taraftan birer görevli de katıldı.
Liderlerin yemeğinin menüsünün, nar, kurutulmuş domates ve balzamik sirkeli salata, sebze çorbası, ana yemekte şampanya soslu balık dolması ve tatlı olarak ise özel hazırlanmış tatlı tabağı olduğu öğrenildi.

ÖZERSAY-YAKOVU GÖRÜŞMESİ

Bu arada gün içinde bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu;nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay ile Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas;ın Özel Temsilcisi Yorgo Yakovu;nun, “uluslararası anlaşmalar" konusunda tam bir uzlaşmaya vardıkları öğrenildi.

Özel temsilcilerin görüşmesinde, BM Genel Sekreteri;nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de katıldı.

Tarafların, bugün sadece “Uluslararası Anlaşmalar" başlığı üzerinde durdukları ve bu konuda tam bir mutabakat sağladıkları bildirildi.

''ÇÖZÜM ANLAŞMASINA TERS OLMAMASI HALİNDE GEÇERLİ OLACAK''

Türk Ajansı-Kıbrıs'ın (TAK), ''güvenilir kaynaklara'' dayanarak verdiği habere göre, varılan uzlaşma çerçevesinde, kapsamlı çözümün yürürlüğe girmesi öncesinde gerek Rum tarafının gerek KKTC'nin üçüncü ülkelerle yaptıkları uluslararası anlaşmalar, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacak ve bu anlaşmalar yürürlükte kalarak,''Birleşik Kıbrıs'' için bağlayıcı olacak. Bu anlaşmalar adanın tamamında uygulanacak.

Anlaşmalar konusunda bugün üzerinde uzlaşmaya varılan ''yakınlaşma kağıdı''nın 3-4 sayfa olduğu da bildirildi.

Öte yandan, haberi doğrulaması istenen Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, “İlerleme olduğu doğru... İlerleme sağlanmasından memnunuz" demekle yetindi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA