• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs sorunu çözülürse birkaç önemli fasıl serbest kalacak
14 Şubat 2016 Pazar 09:18

'Kıbrıs sorunu çözülürse birkaç önemli fasıl serbest kalacak'

AB Bakanı Bozkır, “Kıbrıs’ta sorunun çözülmesi halinde birkaç önemli faslın serbest kalması mümkün hale gelecektir. Sorun çözülemezse konsey kararı olmadan sadece 5 faslın açılması AB’nin taahhüdündedir” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bozkır, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde 2 ay sonra 13 faslı açabilecek durumda olduğunu söyledi. 

Bozkır, Kıbrıs’taki müzakere sürecine ilişkin ise şunları söyledi:

“Kıbrıs sorununu çözümü için gerekli olan unsurların AB sürecine aktarılmasına her zaman karşı çıktık. Çünkü eğer o unsurlardan bazıları buraya aktarılsaydı, sorun hiçbir zaman çözülemeyecek halde kalacaktı. Belki biz o zaman fasıllar açabilecektik, üyeliğe daha yaklaşabilecektik ama bu sorunun çözümüne her hükümetin verdiği önem çerçevesinde biz bunu kabul etmedik. 10 yıldır da 13 fasıl bloke edilmiş vaziyette ama bugün bu sayededir ki o unsurlar Ada’da kaldı ve görüşmelerin temel unsurunu teşkil ettiği için de Kıbrıs sorunu çözülebilir bir hale geldi. En kısa zamanda çözülebileceğini ümit ediyoruz. 50 yıllık bir sorun çözüleceği için bütün diğer sorunlara da bir bakıma örnek teşkil edecektir. Burada şartımız iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon, Türkiye’nin ve diğer garantör ülkelerin garantörlüğünün devam etmesi. Bu şartlarla birlikte Kıbrıs’ta sorunun çözülmesi halinde birkaç önemli faslın serbest kalması mümkün hale gelecektir. Kıbrıs sorunu çözülemezse Konsey kararı olmadan sadece Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin bloke ettiği 5 faslın açılması AB’nin taahhüdündedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA