• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs şoku
30 Eylül 2010 Perşembe 10:31

Kıbrıs şoku

ABD'de Alınan Bir Kararla Türkiye'nin KKTC'de Din Özgürlüğünü İstismar Ettiği Kararı Verildi.
Amerikan Temsilciler Meclisi, Kuzey Kıbrıs Türk CumhuriyetiTopraklarında Yer Alan Kilise ve Tarihi Yerlerin Acilen Korunması veKurtarılması İçin H Res 1631 Adlı Tasarıyı Oylanarak Kabul Etti.
 
Amerikan Temsilciler Meclisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında yer alan kilise ve tarihi yerlerin acilen korunması ve kurtarılması için H Res 1631 adlı tasarıyı oylanarak kabul etti. Tasarıda, Amerikan Temsilciler Meclisini, Amerikan Başkanı Barack Obama, Dışişleri Bakanlığı, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü komisyonunun Türk askerinin bulunduğu Kuzey Kıbrıs topraklarında din özgürlüğünün istismar edildiği, dini ve eski tarihi yapıların zarar verildiği konusunun araştırılması ve Türkiye'nin bu konuda cezalandırılarak yaptırım uygulanması ve zarar görülen dini ve mimari eserlerin restore edilmesi gibi ağır maddeler bulunuyor.

KONGRE HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

Tasarının ana sponsorluğunu yapan Yunan kökenli Florida Milletvekili Gus Bilirakis, 2 Kasım seçimlerinden önce birçok kongre üyesini hazırlıksız yakalayıp tasarıyı oylattırmasına ilk tepki Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Çınar'dan geldi. Kongre'deki oylamanın isimsiz ve kayıt altına alınmadan geçirilmesinin adil olmadığını belirten Çınar, "Oylamaya evet veren Kongre üyelerini tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.

TASARININ YASALAŞMASI TÜRKİYE ABDE İLİŞKİLERİNE DARBE VURACAK

Türk askerinin 1974 yılından beri adayı işgal ettiğini içeren tasarıda dini ve tarihi yerlerin bertaraf edildiğine dair maddelerin gerçeği yansıtmadığı halde bazı Amerikan Temsilciler Meclisi üyelerinin bu tasarıya desteklemesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Dünya tarihini bile doğru dürüst bilmeyen Kongre Üyeleri olduğunu söyleyen Çınar, bu tür tasarıların Türk-Amerikan ilişkilerine darbe vuracağını tekrarladı.

Tasarının oylanacağı gün, Türk-Amerikan Dostluk Eş Başkanı Ed Whitfield de meslektaşlarına acil bir mektup yollayarak, tasarıya hayır demeleri için uğraştığını belirten Çınar, son dakikada Kongreye gelen tasarının Yunan lobisinin Oyunu olduğunu söyledi. Çınar, Kongre Üyesi Whitfield'in mektubunda, 2009 yılında, Kültür Miras Teknik Komitesinin Türk ve Rum tarafındaki dini ve tarihi yerlerin korunması için iki tarafla da görüştüğü ve ilerleme sağlandığını ancak, daha sonra komitenin tek taraflı olarak Rum tarafını tutmasının talihsiz bir davranış olduğunu yazdığını belirtti. Çınar, Amerikan Kongresi Dış ilişkiler Komite Başkanı Howard Berman ve New York Milletvekili Carolyn Maloney'nin, sözde Ermeni tasarısında olduğu gibi bu tasarıda da Türkiye aleyhine çalıştığını belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA