• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs konusu AB sürecini zehirliyor
28 Ocak 2011 Cuma 18:23

Kıbrıs konusu AB sürecini zehirliyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs konusunun, Türkiye'nin AB üyelik sürecini ''zehirlediğini'' söyledi.

''France24'' televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Gül, ''bazı AB ülkelerinin iç politik nedenlerden dolayı, Kıbrıs konusunun arkasına gizlendiklerini ve bu konuyu bahane olarak kullandıklarını'' ifade etti.

Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine 2005 yılında bütün ülkelerin oybirliğiyle başladığını belirten Gül, ''taahhütlere sadık kalmanın AB'nin en temel değerlerinden birisi olduğunu'' belirtti ve ''AB'den bu sözünü tutmasını beklediklerini'' söyledi.

İran'ın nükleer enerji dosyasıyla ilgili bir soru üzerine Gül, İran'ın, Türkiye'nin komşusu olduğu için Ankara'nın bu sorunla ilgilenmesinin doğal olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin sadece sorunun çözümüne katkıda bulunmak istediğini kaydetti.

İsrail ile ilişkiler konusunda da Gül, Mavi Marmara gemisine saldırıyla bu ülkenin uluslararası hukuk kurallarını açıkça ihlal ettiğini belirterek, Türkiye'nin İsrail'den resmi özür beklediğini bir kez daha yineledi.

Gül, ''İsrail'in hazırladığı raporun anlamsız ve tek taraflı olduğunu, hiçbir uluslararası meşru itibarı olmadığını ve uluslararası hiçbir bağlayıcı niteliği olmadığını'' dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu sorunun uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve BM platformunda çözüleceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA