• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kesintiler Konyayı çarpıyor
07 Ağustos 2010 Cumartesi 04:21

Kesintiler Konya'yı çarpıyor

Son dönemde sık aralıklarla olan ve uzun süren elektrik kesintileri halkı çileden çıkardı. Ev ve işyerlerinde elektronik eşyaları zarar gören vatandaşlar kesintilerin artık bitmesini istiyor

Konuyla ilgili açıklama yapan MEDAŞ yetkilileri, şebekelerde bakım ve onarım yapıldığını belirterek, bakım ve onarım çalışmaları için 45 milyon TL’lik ihale yaptıklarını ifade etti. 10 bölgede bakım çalışmaları yaptıklarını aktaran yetkililer, “Vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için bu bakım ve onarımı yapmak zorundayız. Yılsonuna çalışmaları bitirmek istiyoruz” dedi.

BAKIM OLMADAN DA ELEKTRİK KESİLİYOR

EMO Konya İl Temsilcisi Ali Kemal Başaran da MEDAŞ’ta çalışan görevlilerin işlerini tam yapmadıklarını ifade ederek arıza ekiplerinin de yeterli miktarda olmadığını söyledi. Bakım olmadığı zamanda elektrik kesintisinin yaşandığını dile getiren Başaran, “MEDAŞ’ta arıza ekipleri değiştirildi. Yeni ekipler arızaya zamanında müdahale edemiyor. Bu durum kesintileri arttırıyor” diye konuştu.

Son aylarda yapılan ani elektrik kesintileri vatandaşı çileden çıkarıyor. Ani elektrik kesintileri nedeniyle ev ve işyerlerinde elektronik eşyaların zarar görmesi vatandaşı daha da bunaltıyor

 

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (MEDAŞ) özelleştirilmesinin ardından sık sık yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı çileden çıkardı. Ani elektrik kesintileri, başta elektriği kullanarak çalışan esnaf olmak üzere vatandaşları olumsuz etkiliyor. Ayrıca ani elektrik kesintileri ev ve işyerlerinde elektrikli aletlere tamiri mümkün olmayan zararlar verdiği de vatandaşlar tarafından belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde toplanan İl Genel Meclisi’nde de üyeler sık sık elektrik kesintileri yaşandığını, MEDAŞ’ın personelinin ve verilen hizmetin yetersiz olduğunu, sorunları iletmek için muhatap bulamadıklarını belirterek elektrik açtırma ve kapatma işlemlerinin bile 10 gün sonraya atıldığını ifade etmişlerdi.

10 AYRI BÖLGEDE BAKIM VE ONARIM YAPILIYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan MEDAŞ yetkilileri, 2006 yılından itibaren elektrik şebekesinde düzenli bir çalışmanın yapılmadığını bu nedenle şebekelerde bakım ve onarım yapıldığını aktardı. Bakım ve onarım çalışmaları için 45 milyon TL’lik ihale yaptıklarını açıklayan yetkililer, “Şuanda 10 bölgede bakım çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalar şuanda Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Konya illerinde yürütülüyor. Bakım ihalesi bitti ve hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Yılsonunda çalışmaları bitirmek istiyoruz. Çalışmalar ise kırsaldan merkeze doğru yapılmaktadır. Çünkü şehir merkezinde kışın çalışma şartları daha kolaydır. Tabii ki çalışmalar kapsamında elektrik kesintileri olacaktır. Fakat vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için bu bakım ve onarımı da yapmak zorundayız” dedi.

MEDAŞ’ın ARIZA EKİPLERİ YETERSİZ

Elektrik Mühendisleri Odası Konya İl Temsilcisi Ali Kemal Başaran da MEDAŞ’ta çalışan görevlilerin işlerini tam yapmadıklarını ifade ederek arıza ekiplerinin de yeterli miktarda olmadığını söyledi. Arıza olmaması için de MEDAŞ’ı alan şirketin yatırım yapması gerektiğini aktaran Ali Kemal Başaran, şöyle konuştu: “Tabii ki bakım olduğunda elektrik kesilmesi gerekiyor. Fakat bakım olmadan da elektrik kesiliyor. Bakım olduğu zaman kamuoyuna nerelerde kesinti yapılacağı ile ilgili bilgi veriliyor. Fakat bakım olmadığı zaman kesildiğinde vatandaş tedbirsiz yakalanıyor ve elektrikle çalışan aletlerde yanma meydana geliyor. Özelleştirmenin ardından arıza ekipleri değiştirildi. Yeni ekiplerde işi tam olarak bilmediklerinden arızaya zamanında müdahale edemiyor. Müdahale etse bile arızanın nereden kaynaklandığını bulmakta zorlanıyor. Onun için öncelikle MEDAŞ, arızaları en aza indirmelidir. Bu yapılmadığı zaman elektrik kesintileri artmaya devam edecektir.” Başaran, bakım ve onarım yapılmasına rağmen bu kadar sık elektrik kesintisinin de olmaması gerektiğine dikkat çekerek, MEDAŞ’ın vatandaşları rahatsız etmeyecek şekilde konuya çare bulması gerektiğini sözlerine ekledi.

8 AĞUSTOS’TA KESİNTİ YAPILACAK YERLER İSE ŞÖYLE;

MEDAŞ’ta yapılan açıklamada şebeke yenilemesi çalışması kapsamında bazı ilçelerde şebeke yenilemesi kapsamında elektrik kesintisi uygulanacağı belirtildi. Söz konusu elektrik kesintisi yapılacak yerler şöyle;

-       Meram İlçesi, Çayırbağı Mahallesi ve civarlarında saat 14.00-18.00 arası

-       Bozkır İlçesi, ilçe merkezi ve civarlarında saat 08.00-16.00 arası

-       Beyşehir İlçesi, Gökçimen Belediyesi’ne bağlı haneler ve civarlarında saat 11.30-17.30 arası

-       Beyşehir İlçesi, Bayavşar Belediyesi’ne bağlı haneler ve civarlarında saat 11.30-18.00 arası

-       Beyşehir İlçesi, Dumanlı Belediyesi’ne bağlı haneler ve civarlarında saat 09.00-17.00 arası

-       Beyşehir İlçesi, Yeşildağ Belediyesi’ne bağlı haneler ve civarlarında saat 09.00-13.00 arası

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA