• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kesin tarih belli oldu!
10 Aralık 2010 Cuma 15:51

Kesin tarih belli oldu!

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, yapım çalışmaları tamamlanarak deneme seferlerine hazırlık yapılan Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, yapım çalışmaları tamamlanarak deneme seferlerine hazırlık yapılan Konya-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren çalışmalarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Angı, karayolu ile mesafesi 265 kilometre olan Ankara ile Konya arasında doğrudan bir demiryolu bağlantısı olmadığını hatırlatarak, “Mevcut demiryolu ile Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar üzerinden 10 saat 30 dakikada ancak ulaşılabilen bir dönemden, bugün 312 kilometrelik; çift hatlı, elektrikli Yüksek Hızlı Tren ile 1 saat 15 dakikada iki şehri birbirine ulaştıracak bir döneme giriyoruz. Ankara-Konya demiryolu; 1986 yılında yapılan fizibilite-etüt çalışmaları ile devletin gündeminde yer aldı. Dönem dönem gündeme gelmesine rağmen seçilen güzergah ve inşaat maliyetlerinden dolayı fizibil olmadığı gerekçeleriyle hep tozlu raflarda kalmaya mahkum oldu. 2004 yılına gelindiğinde güzergah alternatifleri üzerinde fizibilite çalışmaları yeniden başladı. Ankara'dan Konya istikametine çıkış zorlukları, diğer taraftan yapımı devam eden Ankara-Eskişehir hattı göz önüne alınınca Polatlı'dan Konya'ya inişin hem kısaldığı, hem de inşaat maliyetlerinin uygun olacağı kararıyla, fizibilite-etüt çalışmaları tamamlanıp Ankara-Polatlı 94 kilometre, Polatlı-Konya 212 kilometre olmak üzere Ankara-Konya 306 kilometre olacak şekilde planlandı. 2006 yılında 33 milyon 638 bin 400 m3 kazı, 12 milyon 412 bin 743 m3 dolgu, 7 adet köprü, 88 adet alt ve üst geçit, 133 adet menfez ve 2 bin 30 metre uzunluğunda bir tünelden oluşan alt yapı ihalesi yapıldı ve inşaat çalışmaları başladı. 2007 yılında 700 bin travers, 50 bin ton rayın döşeneceği yüz binlerce ton subbalast ve balast malzemenin kullanılacağı, elektrifikasyon ve sinyalizasyonu kapsayan üst yapı ihalesi yapıldı. 2008 yılında alt yapı işleri tamamlanan bölümlerin yer teslimi ile birlikte üst yapı çalışmaları da başlamış oldu. 1 milyar 65 milyon TL'ye mal olacak çift hatlı yüksek hızlı demiryolu inşaatında ray panellerinin döşenmesi, balast serimi tamamlanmış olup, elektrifikasyon çalışmalarında ise sona gelinmiştir” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, birinci hatta 12 Aralık 2010 Pazar günü ilk test sürüşü yapılacağını kaydederek, “Test çalışmaları ile birlikte sinyalizasyon çalışmaları da devam edecek olup, test sürüşlerinin tamamlanıp sertifikalandırma sonrasında deneme seferleri yapılacaktır. Deneme seferlerinden sonra 2011 yılı bahar aylarıyla beraber yolcu taşımacılığının da başlatılması planlanmaktadır. İlk etapta Konya-Ankara ve Konya-Eskişehir arasında yolcu taşıyacak Yüksek Hızlı Tren 2013'den itibaren Bilecik-Bursa-Sakarya-Kocaeli ve İstanbul'a yolcu taşıyacaktır. Yüzyıllık beklenti bugün gerçeğe dönüşmüştür. Bunu gerçekleştiren başta Başbakanımız olmak üzere Ulaştırma Bakanımıza, DDY yönetici ve çalışanlarına, yüklenici firmaların yönetici ve çalışanlarına teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA