• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kesik:Örgüt yapısı değişiyor
06 Nisan 2011 Çarşamba 13:09

Kesik:'Örgüt yapısı değişiyor'

AK PARTİ Konya Milletvekili Aday Adayı Doç. Dr. Ahmet Kesikin editörlüğünü yaptığı 'Küreselleşme ve Kamu Yönetiminde Dönüşüm' başlıklı kitap geçtiğimiz günlerde..
AK PARTİ Konya Milletvekili Aday Adayı Doç. Dr. Ahmet Kesik’in editörlüğünü yaptığı ”Küreselleşme ve Kamu Yönetiminde Dönüşüm” başlıklı kitap geçtiğimiz günlerde Seçkin Yayıncılıktan okuyucularına ulaştı.

Doç. Dr. Kesik, alanında uzman 18 akademisyen ve bürokratla birlikte soğuk savaş ve 2007’de dünyada başlayan küresel kriz sonrasında,  küreselleşmenin temel dinamiklerini ve dünyada neden olduğu büyük değişimi derinlemesine inceliyor. Kitap, dünyanın bir bölgesinde bilgi ve iletişim teknolojilerine bağlı olarak “ağ toplumu” olgusunun ortaya çıkmasına ve diğer yanda hayatında hiç elektrik kullanmayan yüz milyonlarca insanın yaşamasına dikkat çekiyor. Kitap, küresel değişimin toplumları dönüştürücü gücüne bağlı olarak devlet, meşruiyet, egemenlik, kamu yönetimi ve kamu hizmeti algılamalarındaki önemli değişimlere ışık tutuyor. Ayrıca ülkemiz başta olmak üzere ekonomisi iyi olan ülkelerde son yıllarda yapılan kamu yönetimi reformlarının, devlette iş görme biçimlerinin değişmesinin ve vatandaş ile devlet arasındaki mesafenin azalmasının etkilerini ve sonuçlarını tartışıyor. Kitapta özellikle son küresel ekonomik kriz sonrasında dünyanın geçirdiği büyük dönüşümün ülkemize yansımaları her yönüyle tartışılıyor. Kitap, politika yapıcılara, uygulayıcılara ve üniversite öğrencilerine son dönemde kamu yönetiminde yaşanan ilginç değişim ve dönüşümle ilgili önemli ipuçları veriyor.
 
Soğuk savaşın sona ermesinden sonra küreselleşme en temel dinamikleri olan sermayenin, bilginin ve insanların dolaşımının önündeki engellerin kalkmasına bağlı olarak küresel ekonomi yeniden yapılandığını dile getiren Doç.Dr.Ahmet Kesik “ Dünya daha önce olmadığı kadar büyük bir değişim içerisine girdi. Yeniden yapılanan küresel ekonominin etkisi altında olan ve dışında bırakılan bölgeler arasında çok büyük farklılıklar ortaya çıkmaya başladı. Dünyanın bir bölgesinde bilgi ve iletişim teknolojilerine bağlı olarak 'ağ toplumu' olgusu ortaya çıkarken diğer yanda hayatında hiç elektrik kullanmayan yüzmilyonlarca insan yaşıyor. Öte yandan küreselleşen bölgelerde küreselleşme farklı hızlarda ve farklı etkilerle devam ediyor. Küreselleşmiş bölgenin çekirdeğinde yer alan Avrupa' da ulusüstü entegrasyon siyasal anlamda sınırlarına gelmiş gibi görünürken, diğer bölgeler küreselleşme ile ilgil bulundukları aşamaya göre değişik sorunlarla karşıkarşıya geliyor. Küresel değişimin toplumları dönüştürücü gücüne bağlı olarak devlet, meşruiyet, egemenlik, kamu yönetimi ve hizmeti algılamalarında önemli değişimler yaşanıyor. Bir yandan devlet egemenliğini diğer devlet ve uluslar arası kuruluşlarla paylaşırken diğer yandan örgüt yapısı ve iş görme biçimleri değişiyor ve vatandaşı ile arasındaki mesafe azalıyor.” Dedi.
Küreselleşme ve Kamu Yönetiminde kitabında yazarlar dünyanın geçirdiği büyük dönüşümü ve Türkiye'ye yansımalarını her yönüyle tartışıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA