• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kent yaşamında keçe kültürü arıyor
30 Mart 2010 Salı 12:19

Kent yaşamında keçe kültürü arıyor

Eskiden kırsal kesimde çoban giysisi olan kepenek, Mevlevilikte ise derviş başlığı olan sikke ile akıllara gelen keçe, bugün farklı ürünlerle kent yaşamına girdi.

Eskiden kırsal kesimde çoban giysisi olan kepenek, Mevlevilikte ise derviş başlığı olan sikke ile akıllara gelen keçe, bugün Mevlana'ya duyulan ilgiye paralel olarak farklı ürünlerle kent yaşamına girmeye başladı.

Koyun yünlerinin farklı renklerde boyandıktan sonra su ve sabun yardımıyla iyice dövülüp, liflerinin birbiri arasına geçerek sertleşmesiyle elde edilen keçe, eskiden göçebe bir yaşam süren ve hayvancılık ana gelir kaynağı olan Türklerin en eski sanatları arasında yer alıyor.
    

Anadolu'ya, Orta Asya'dan göç eden Türk boylarıyla taşınan ve Türk-İslam motifleriyle zenginleşen keçe, özellikle Anadolu Selçukluları döneminde, Mevlevi dervişlerinin başlarına giydikleri sikkelerde ve yeleklerde ana malzeme olarak kullanıldı.
    

Mevlevilik ile adeta yeniden hayat bulan keçe, Osmanlı döneminde de yelek, palto ve şapka gibi giysilerin yapımında kullanıldı. Ancak modern tekstil üretiminin başladığı yakın tarihlerde, yoğun el emeğiyle üretilen keçe gördüğü ilgiyi kaybetse de Mevleviliğin doğduğu Konya'da günümüze kadar yaşamaya devam etti.
    
     -KEÇE SANATI ALTIN ÇAĞINA DÖNÜYOR-
 
Konya kent merkezindeki, uzun süre tek bir ustanın çalıştığı atölyelerde üretilmeye devam edilen, Anadolu bozkırının mor menekşesi, sümbülü, hercaisinin renk ve motiflerini taşıyan keçe, şu an Konya'da ikisi klasik olmak üzere, 5 farklı atölyede üretiliyor.
    

UNESCO'nun 2007'yi Mevlana Yılı ilan etmesi ve bu kapsamdaki etkinliklerle, Mevlevilik ile özdeşleşen keçe ürünlerine ilgi büyük oranda arttı, uzmanlara göre şu an keçe yeniden altın çağını dönmeye başladı.
    

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Nurgül Begiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sanatı Konyalı keçe ustası Mehmet Girgiç'ten öğrendiğini, modern uygulamalarla geliştirerek keçeyi akademik ortama taşıdıklarını söyledi.
    
     -KEÇENİN MODERN FORMU...-
 
Anadolu'da daha çok çoban kepeneğinin malzemesi olarak bilinen keçeyi kumaşla birlikte kullanarak günlük yaşama soktuklarını, böylece modern bir sanat formuna kavuşmasını sağladıklarını anlatan Begiç, şunları kaydetti:''Konya'da, üniversiteden bağımsız olarak, keçe ustası Celalettin Berberoğlu ile birlikte Konya'da Mevlana Müzesi civarında bir atölye açtık. Burada öğrencilerimiz bizden ve Celaleddin Usta'dan keçeyi öğreniyor. Mevlevi sikkesinin yanı sıra şal, yer sergisi ya da duvar dekorasyonu olmak üzere modern tarzda keçe üretiyoruz. Bu ürünler, özellikle Mevlana'ya ilgi duyan, okuyan, sık seyahat eden kesim başta olmak üzere herkesten büyük rağbet görüyor. Yerli turistlerden çok yabancılar keçeye ilgi duyuyor. Bu keçelerde, Mevlevi, Selçuklu, Osmanlı ve Çatalhöyük motifleri ön plana çıkıyor. Amacımız, uluslar arası sergi, sempozyum ve fuar gibi etkinliklere katılıp, Türk keçe sanatını tanıtmak... Keçeden üretilen şapkalar ve rengarenk desenlere sahip çantalar ilgi görüyor.''
    

Begiç, eskiden daha çok kırsal kesimdeki yaygın kullanımıyla bilinen keçenin, ulaştığı bu modern formuyla ve doğal, stresi azaltıcı ham maddesi nedeniyle yükselişini sürdüreceğini öngördüklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA