• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kent mobilyalarının belediyeye yıllık getirisi
04 Mart 2010 Perşembe 16:31

Kent mobilyalarının belediyeye yıllık getirisi

Konya Büyükşehir Belediyesi,bazı yerel gazetelerde çıkan kent mobilyaları ile ilgili haberlere yanıt verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kent mobilyaları ihalesini alan firmanın bir yıllık kira bedeli olarak KDV dahil 3 milyon 79 bin 800 lirayı belediye veznesine peşin olarak yatırdığını açıkladı.
    

Konya Büyükşehir Belediyesi, dün ve bugün bazı basın yayın organlarında kent mobilyalarıyla ilgili yer alan haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, estetik olmayan eski billboard, CLP, ışıklı kule ve otobüs duraklarının kaldırıldığını bu mobilyaların yerlerine dünyanın önemli kentlerinde kullanılan modern, çağdaş, estetik ve uzun ömürlü kent mobilyalarının monte edildiğini belirtti.
    

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren 10 yıllığına kent mobilyaları ihalesinin yeniden yapıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''İlki 1998 yılında 10 yıllığına yapılan kent mobilyaları ile ilgili ihalede, ışıklı kule, billboard, CLP, mega-light, otobüs ve tramvay durağı sayısı yaklaşık 600 iken, 1998-2008 yılları arasında 10 yıl boyunca alınan kira bedeli KDV dahil toplam 2 milyon 442 bin 310 lira olmuştur. 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren 10 yıllığına kent mobilyaları ihalesi yeniden yapılmıştır. Yeni yapılan ihalede en yüksek bedeli teklif eden firma ile sözleşme imzalanmış, ihaleyi alan firma tarafından bir yıllık kira bedeli olarak KDV dahil 3 milyon 79 bin 800 lira belediyemiz veznesine peşin olarak yatırılmıştır. Görüldüğü üzere daha önce kent mobilyalarından 10 yılda elde edilen kira gelirinden fazla kira bedeli 1 yıllık kira bedeli olarak belediyemize ödenmiştir. Ayrıca yeni yapılan ihalede artışlar da dikkate alındığında 10 yıl boyunca kent mobilyalarından KDV dahil 60 milyon liradan fazla gelir elde edilmesi beklenmektedir.''
    

Açıklamada, 2004 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarının genişlediği, yeni caddeler, yollar, meydanlar ve parkların yapıldığı, ayrıca gelişigüzel, kontrolsüz afiş asılmasının da önüne geçmek için yeni kent mobilyaları ihtiyacının doğduğu kaydedildi.
    
     -''ŞARTNAMEYE UYGUN MONTE EDİLİYOR''-
 
1998 yılından bu yana kentin gelişmişliği ve ihtiyaçları ile bundan sonraki 10 yıllık süreç de dikkate alınarak kent mobilyaları türlerinin bazılarında artış yapıldığı ifade edilen açıklamada, ''Kent mobilyaları yapılan sözleşme ve şartnameye uygun olarak belediyemiz tarafından belirlenen yerlere monte edilmektedir. Bu çerçevede estetik olmayan eski billboard, CLP, ışıklı kule ve otobüs durakları kaldırılarak yerlerine dünyanın önemli kentlerinde kullanılan ve içinde 500 akıllı bisiklet, LED ekran, e-info gibi uygulamaları da barındıran modern, çağdaş, estetik ve uzun ömürlü kent mobilyaları monte edilmektedir'' denildi.
    

Açıklamada, ihalenin yap-işlet-devret modeline göre yapıldığı, 10 yılın sonunda bütün kent mobilyalarının Konya Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde olacağı vurgulandı.
    

Bugün bazı yerel gazetelerde kent mobilyalarının görüntü kirliliğine yol açtığına ve Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin konuyla ilgili dava açmaya hazırlandığına yer verilmiş, kent mobilyalarının sayıları ve kiralama yöntemleri eleştirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA