• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Keneyle mücadele için neler yapılmalı?
10 Nisan 2010 Cumartesi 12:37

Keneyle mücadele için neler yapılmalı?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, keneye karşı alınması gereken tedbirleri açıkladı...
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, kenelerin, uçma ve sıçrama kabiliyeti olmadığından genellikle yerlerde bulunduğu hatırlatılarak, uzun otların, çimlerin ve çalılıkların bulunduğu yerlerde dolaşılırken daha dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Böcek kovucu ilaçlarınvücudasürülmesi ve emdirilerek kullanılmasının, kenelerin birkaç saatvücudayaklaşmalarını engelledikleri kaydedildi.

Açıklamada, kenelerin bulunabileceği yerlerde veya piknik alanlarında,bacaklarıkapatan kıyafetlerin tercih edilmesi, uzun kollugiysileringiyilmesi, pantolonlarınçoraplarıniçine sokulması, kapalıayakkabılarıngiyilmesi, kene tespitinikolaylaştırdığındanaçıkrenklikıyafetlerin giyilmesi önerildi.

Vücut bölgelerinin, kenebakımındankontroledilmesi, kene varsa en yakınsağlıkkuruluşunagidilmesi veya kenenin bir cımbızla, kenenin deriye tutunduğu yerden tutularak tutularak çıkartılması gerektiği ifade edildi.

Kenenin uzaklaştırılmasından sonra, ellerin su ve sabunla yıkanması, kenenin ısırdığı bölenin ise antiseptik, alkol ya da deterjanlı suyla temizlenmesi tavsiye edildi.

Yazılı açıklamada, vücuduna kene tutunan kişilerin, 10 güne kadar ani başlayan ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, bulantı ve kusma gibi şikayetler yönünden, kendilerince izlenmesi ve böyle bir şikayetin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği kaydedildi.

Keneler çıkartılırken, öldürülmemesi, patlatılmaması, vücuttan uzaklaştırmak için üzerlerine sigara basılmaması, kolonya ve gaz yağının dökülmemesi önerildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, hayvancılıkla uğraşan kişilerin, hayvanlarını, Mart-Eylül ayları arasında, kene yönünden mutlaka ilaçlaması, hayvanların da, meradan geldikten sonra kene yönünden mutlaka kontrol edilmesi tavsiyesinde bulundu.

Kene bulunan hayvan barınaklarının, il ya da ilçe tarım müdürlükleri sorumluluğunda, uygun ilaçlarla, usulüne uygun olarak ilaçlanması gerektiği vurgulandı.

Bakanlık, görev nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin, hayvan veya hasta insanların, kan ve vücut sıvıları ile temastan kaçınması, temas halinde ise mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske gibi koruyucu önlemler alması gerektiğine dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA