• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kenelerle mücadele için dünyaya geldiler
12 Mayıs 2010 Çarşamba 15:40

Kenelerle mücadele için dünyaya geldiler

Çevre ve Orman Bakanlığınca Doğal Yaşamı Sülünle Destekleme Programı kapsamında kenelerle mücadele etmek amacıyla üretilen sülünler yumurtadan çıktı.

Çevre ve Orman Bakanlığınca Doğal Yaşamı Sülünle Destekleme Programı kapsamında kenelerle mücadele etmek amacıyla üretilen sülünler yumurtadan çıktı.
    

Doğaya salınacak sülünler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı Samsun'daki Gelemen Üretme İstasyonunda yetiştiriliyor.
 
Bu yıl üretilecek yaklaşık 12 bin sülünden 2.800'ü yumurtadan çıkmaya başladı. Çevre ve Orman İl Müdürü Ömer Albarak, bu sülünlerin doğadaki ekolojik yaşama büyük katkı sağlayacağını söyledi.
    

''Sülün diyarı'' olarak bilinen Samsun'da kurulu ve kendi alanında Türkiye'deki en önemli işletme konumunda bulunan Samsun Sülün Üretme İstasyonunda yetiştirilen sülünlerin, her yıl yurdun çeşitli bölgelerinde doğaya salındığını belirten Albayrak, şöyle devam etti:''Bu yıl bakanlığımız 12 bin sülün üretmemizi istedi. Ancak biz bu rakamı geçeceğiz. Ürettiğimiz sülünleri doğal ortamlarına alıştırdıktan sonra çeşitli bölgelerde doğaya salıyoruz. Bu sülünler insanların geleceği için çalışıyor. Bu hayvanlar, doğal hayatta zararlılarla mücadele için savaşıyor. Kene ve kımıl gibi hayvanlarla besleniyor ve insanlara zarar veren canlılarla mücadele ediyor. Özellikle kene varlığının azalmasında büyük katkı sağlıyor.''
    

Albayrak, bu yılki ilk sülün yavrularının yumurtadan çıktığını belirterek, üretme istasyonunda yaklaşık 2 ay boyunca sürekli üretim yapılacağını söyledi.
    

Sülün neslini çoğaltmak için yürütülen çalışmalarda Samsun'un, en yüksek kapasiteli üretim istasyonu olduğunu da ifade eden Albayrak, üretimin her geçen yıl daha verimli olduğunu kaydetti.
    
     -SÜLÜN DİYARI SAMSUN-
 
Ana vatanı Batı Anadolu olan sülünler, Türkiye, İran, Orta Asya ülkeleri, Moğolistan, Çin, Kore ve Japonya'da doğal yaşamlarını sürdürebiliyor.
    

Türkiye'de ise özellikle Samsun'un Çarşamba ilçesinden başlayan kıyı şeridini takiben Kızılırmak Deltası ve Sinop dolayları ile Ünye ilçesinin Akçay ve Çürükceviz Deresi yöresini yaşama bölgesi olarak seçen sülünlerin, geçmiş dönemlerde padişah sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığı belirtiliyor.
    

Bazı yazılı kaynaklarda ''sülün diyarı'' olarak nitelendirilen Samsun'da sülün simgesi, geçmiş dönemlerde başta belediye olmak üzere birçok kuruluşun ambleminde yer almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA