• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendimizi evimizde gibi hissetmiştik
18 Ekim 2012 Perşembe 16:48

'Kendimizi evimizde gibi hissetmiştik'

Türkiye'ye gelen Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı El Habib Choubani ve beraberindeki parlamento heyeti, Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Konya Milletvekili...
Türkiye'ye gelen Fas Parlamento ve Sivil Toplum Bakanı El Habib Choubani ve beraberindeki parlamento heyeti, Türkiye-Fas Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. İlhan Yerlikaya ile bir araya geldi. 
Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı Toplantı Salonu'ndaki görüşmede konuşan Yerlikaya, Choubani ve beraberindeki parlamento heyetini TBMM'de görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. 
 Yerlikaya, Fas'a daha önce bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyaretten çok etkilendiğini belirterek, şunları kaydetti: 
 ''Kendimizi evimizde gibi hissetmiştik. Daha önce sizi ziyaretimde çok yakın ilgi görmüştüm. Bu ziyaretimizden çok memnun kalmıştık. Bu ziyaret esnasında Fas'taki değişime tanık oldum. Fas'taki bakanların Türkiye'deki bakanlar gibi genç ve dinamik kişilerden oluştuğunu gördüm ve Fas'taki değişimi Türkiye'ye benzettim. Ben daha önce Osmanlı Arşivinde çalıştığım için elime birçok Türkiye-Fas ilişkileri ile ilgili belge geçti. Fas, Türkiye gibi stratejik açıdan çok önemli bir yerde. Fas ve Türkiye bağımsızlıklarına düşkün ve bağımsızlıklarını kaybetmemmiş iki kardeş ülkedir. Fas'ın bu değişim sürecinde attığı adımlar, demokrasi adına attığı adamlar çok önemlidir. Türkiye gibi hızlı bir gelişme göstermektedir. Fas'ın ekonomisi de Türkiye gibi sağlamdır. Türkiye ve Fas halkları birbirlerini seven iki halktır. Bizim amacımız ekonomik açıdan da ilişkilerimizi daha üst seviyelere getirmektir. Fas ile 1,3 milyar dolar dış ticaret hacmimiz bulunmaktadır ve bunu daha da artırmalıyız. Cumhurbaşkanımız Fas Kralını Türkiye'ye davet etmiştir. Fas Kralı bu daveti kabul eder ve Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirirse bizlerde çok memnun olacağız. Türkiye ve Fas bütün uluslararası platformlarda dayanışma içerisinde olan iki ülkedir ve bu böyle devam edecektir. Kurumlar arasındaki kültürel ilişkilerimiz devam etmektedir. Bu kapsamda Fas'ta Türkiye Yılı, Türkiye'de de Fas Yılı etkinlikleri düzenlenebilir. Üniversiteler arasındaki ilişkilerimizin de gelişmesini arzulamaktayız.'' 
Choubani ise kendilerini kabul ettiği için Yerlikaya'ya teşekkür etti. Yerlikaya'nın Fas'a gerçekleştirdiği ziyareti anımsatan Choubani, şöyle devam etti: 
''Fas'a yaptığınız ziyarette sizi dinlerken derin ve kültürel bir bilgiye sahip olduğunuzu anlamıştım. Osmanlı Arşivinde çalışmanızdan ötürü bu bilgilere sahip olmanız önemli. Dünyada olduğu gibi genelde dostluk grupları nezaket sınırlarını aşarak iki halk arasında ilişkileri geliştirmeli ve güçlendirmelidir. Bu konuda ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla katkılarımız olacaktır. Her sene Türk parlamentosunda ve Fas parlamentosunda paneller düzenlenmesini istiyorum. Bu panellere hem siyasetçileri hem de akademisyenleri davet ederek daha entelektüel bir ilişki içinde olabiliriz. Bu tür panellerin düzenlenmesi sadece üniversitelerin işi olmamalı. Parlamentolarda iki halkı daha yakınlaştırmak adına bu panellere ev sahipliği yaparak katkı sunabilir'' dedi.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA